ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: İnsan ticareti eşitsizlikler, istikrarsızlık ve çatışmalardan beslenen menfur bir suçtur

DITMG

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António  Guterres, insan ticaretinin eşitsizlikler, istikrarsızlık ve çatışmalardan beslenen menfur bir suç olduğunu, insan tacirlerinin insanların umutlarından ve çaresizliklerinden kazanç elde ettiğini söyledi.

Guterres, insan tacirleri “En güçsüzleri kurban olarak seçerler ve kurbanlarının temel haklarını ellerinden alırlar” dedi.

Genel Sekreter, 30 Temmuz Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında insan tacirlerinin en fazla hedef aldığı grupların çocuklar, gençler, mülteciler ve göçmenler olduğunu söyledi. Kadınlar ve kız çocuklarının da insan tacirlerinin sürekli hedefleri arasında bulunduğunu vurgulayan Guterres, bu kişilerin fuhuşa zorlanma, zorla evlendirilme ve cinsel köle gibi acımasız cinsel istismarlara maruz kaldıklarının görüldüğünü belirtti.

Guterres, “İnsan ticareti bir çok şekle bürünebiliyor ve sınır tanımıyor. İnsan tacirleri çoğunlukla cezasız kalıyor, işledikleri suçlar büyük oranda gözden kaçıyor. Bu durumun değişmesi şart” dedi.
Birleşmiş Milletler’in insan tacirlerinin adalete teslim edilmeleri, kurbanlara ise koruma ve destek sağlanması için yaptığı çalışmaları daha da güçlendirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Genel Sekrter, ister insan tacirlerinin, ister kaçakçıların, ister modern tür kölelik uygulamalarının kurbanı olsun bu kişilere öncelik verilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Üye Devletlerin, Aralık ayında kabul etmeleri beklenen Güvenli, Sistemli ve Düzenli Göç Küresel İlkeleri ile uluslararası göç çerçevesinde insan ticaretinin önlenmesi, mücadele edilmesi ve sonlandırılması konusundaki kararlılıklarını da ortaya koyduklarını söyledi.

Guterres, “Gelin, Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Gününde önleme, koruma ve adalet konularında birlik olup böyle bir suçun var olamayacağı bir geleceği inşa edelim” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb