ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail ve İran’dan gerginliği artıracak eylemlerden uzak durmalarını istedi

 

UNDOF barışgücü Golan Tepelerinde devriye görevinde.  BM/Wolfgang Grebien

UNDOF barışgücü Golan Tepelerinde devriye görevinde. BM/Wolfgang Grebien

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Golan Tepelerinde karşılıklı roket atışı yapıldığına dair haberler üzerine Sözcüsü Stéphane Dujarric aracılığıyla yayımladığı açıklamada, Ortadoğu’da yeni bir felaketten kaçınılması amacıyla tüm düşmanca davranışlara ve tahrik edici eylemlere acilen son verilmesini istedi.

Medyada çıkan haberlerde Suriye’de konuşlu İran askeri birimlerinin Golan’daki İsrail mevzilerine roket atışına karşılık İsrail’in de Suriye’deki İran askeri tesislerine karşı saldırı düzenlediği ifade edilmişti.

Açıklamada, Genel Sekreterin karşılıklı füze saldırılarını derin bir endişe ile izlediği, ancak Perşembe günü durumun kısmen de olsa normalleşmesini olumlu karşıladığı ve taraflara bölgede sivillerin çektiği acılara yenilerinin eklenmesine yol açabilecek adımlardan uzak durmaları çağrısında bulunduğu belirtildi.

Golan Tepeleri 1967 Savaşında İsrail’in eline geçti. 1974 yılında ise Golan Tepelerinde İsrail ile Suriye arasındaki ateşkesin gözlenmesi amacıyla bir BM gözlem gücü oluşturuldu.

Dujarric, BM Ateşkes Gözlem Gücünün (UNDOF) her iki tarafla da irtibata geçerek itidal çağrısı yaptığını ve 1974 anlaşmasına sadık kalmalarını istediğini belirtti.

 

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb