ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: Mayınların temizlenmesi barışa doğru atılan somut bir adım

Bir BM görevlisi Güney Sudan’da mayın taraması yapıyor.Fotoğraf: UN Photo/Eric Kanalstein

Bir BM görevlisi Güney Sudan’da mayın taraması yapıyor.Fotoğraf: UN Photo/Eric Kanalstein

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Gününde çok büyük öneme sahip olan mayınların temizlenmesi çalışmalarına siyasi ve maddi katkı yapmaları için Üye Devletlere çağrı yaptı.

Gün vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Guterres, “İhtilaflar sona erdikten çok sonra bile tahmin edilemeyen sayıda kara mayınları ve patlamamış silahlar kırsal ve kentsel savaş bölgelerinde masum sivilleri sakat bırakmaya ve öldürmeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Yollar patlayıcılardan arındırılırsa barış gücü personelinin devriye görevini yerine getirerek sivilleri koruyabildiğini belirten Genel Sekreter mayınların temizlenmesinin çok büyük önemi olduğunu vurguladı.

Guterres “Tarlalar temizlendiğinde, okullar ve hastaneler güvenli hala geldiğinde, normal yaşam başlayabiliyor” dedi.

Birleşmiş Milletler’in mayınların ve diğer patlayıcıların temizlenmesinden sorumlu birimi UNMAS’a göre kara mayınları ve diğer patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybeden ve sakat kalanların sayısı son zamanlardaki ihtilaflar nedeniyle son 20 yılda görülen rakamların üzerine çıktı. UNMAS 1999’dan bu yana mayınlar ve savaşlardan geride kalan patlayıcılar, yol kenarlarına konan bombalar ve bubi tuzakları nedeniyle insanların yaşadığı acının feci boyutlarda olduğunu bildiriyor.

Barış, kalkınma ve korunma için mayınların temizlenmesi, mayın risklerine karşı eğitim, kurbanlara yardım edilmesi unsurlarını içeren “mayın eylemi” büyük önem taşıyor.

Guterres “Çalkantılı dünyamızda mayın eylemi barışa doğru atılan somut bir adımdır” dedi.

UNMAS “Mayın Eylemi”nin beş tür faaliyet içerdiğini belirtiyor:

  • Temizleme: kara mayınlarının temizlenmesi ve imha edilmesi, kontamine bölgelerin işaretlenip, çevrilmesi
  • Eğitim: Mayın riskinin ve tehlikeden nasıl uzak durulacağının anlaşılması için eğitim verilmesi
  • Kurbanlara destek: Mayın kurbanlarına tıbbi destek ve rehabilitasyon hizmetleri sağlanması
  • Savunuculuk: Kara mayını tehdidinden arınmış bir dünya için savunuculuk faaliyetleri
  • Depolanmış mayınların imhası: Ülkelere depoladıkları mayınları imha etmede destek olunmasıTasarım ve Yazılım : BodhiWeb