ÜST MENÜ

BM: Güney Sudan’ın kuzey doğusunda çatışmalar endişe verici

Güvenli bir yer arayan 9 binin üzerinde kişi Güney Sudan’daki Wau kilise kampına yerleşti. Fotoğraf: UNICEF/UN027524/Ohanesian

Güvenli bir yer arayan 9 binin üzerinde kişi Güney Sudan’daki Wau kilise kampına yerleşti. Fotoğraf: UNICEF/UN027524/Ohanesian

Birleşmiş Milletler Güney Sudan Barış Gücü Misyonu UNMISS, ülkenin kuzeyinde Nil Nehri’nin batı yakasında hükümet güçleri ile muhalif güçlerin çatışmalarının endişe verici boyutlara ulaştığını duyurdu.

Barış Gücü sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre UNMISS başkanı David Shearer söz konusu çatışmaların “endişe verici oranlara” eriştiğini ifade etti.

Açıklamada “Sudan Halkı Özgürlük Ordusu (SPLA) ve Aguelek muhalif güçleri arasında karşılıklı ateş etme olarak başlayan çatışmalar coğrafi olarak genişledi” denildi ve bölgeye askeri malzemelerin geldiğinin gözlendiği kaydedildi.

Açıklamada askeri operasyonların çoğunlukla Şilluk etnik grubunun yaşadığı Nil Nehri’nin batı yakasında  halkın evlerini terk etmelerine neden olduğu belirtildi. Wau Şilluk kentinin tamamen terkedildiği, insani yardım çalışanlarının bölgeden çıkartıldığı ve insani yardım yapılamadığı da açıklamada yer aldı.

Bu arada Güney Sudan’ın başkenti Cuba’ya Bentiu ve Leer kentlerine 2 gün süren bir ziyaretten sonra geri dönen Shearer’in ziyareti sırasında hükümet yetkilileri ve yerlerinden edilmiş kişilerle, yerel yetkililerle ve aynı zamanda muhalefet güçlerinin kontrolündeki yerlere de gitme fırsatı elde ederek, muhalif temsilcilerle görüştüğü Barış Gücü tarafından yayınlanan ayrı bir açıklamada kaydedildi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski Başkan yardımcısı Riek Machar arasındaki siyasi sürtüşme, Aralık 2013 tarihinden bu yana Kiir ve Machar’a bağlı güçlerin çatışmasına dönüştü. Bu kriz Güney Sudan halkının yerlerinden olmasına ve büyük acılar çekmesine neden oluyor.

2015 yılının Ağustos ayında bir barış anlaşması resmi olarak savaşı sonlandırmış olsa da çatışmalar ve istikrarsızlık ülkede daha önce bu krizden etkilenmemiş yerlere de yayılıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb