ÜST MENÜ

BM Günü Ankara’da kutlandı

UN Resident Coordinator Irena Vojáčková-Sollorano

BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano

 

 

Birleşmiş Milletler (BM)’in kuruluşunun 72. Yıldönümü Ankara’da 24 Ekim’de düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı.

Türk hükümeti, Diplomatik misyon, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları dahil olmak üzere çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Türkiye’nin, 3 milyonu aşkın sığınmacıyı misafir ederek olağanüstü bir cömertlik örneği ortaya koyduğunu söyledi.

Sollorano, Türkiye’nin dünyanın çeşitli bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırmak için ortaya koyduğu çalışmaların büyük önem taşıdığını belirtti. Sollorano Türkiye’nin çalışmalarının üçüncü ülkelere kalkınma yardımı ulaştırmayı da içerdiğini söyledi.
Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) önemine vurgu yapan Sollorano, Türkiye’nin SKH’lere ulaşma çabalarını desteklediklerini belirtti.

Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Kaan Esener de yaptığı konuşmada, BM reformunun önemini vurguladı.

Büyükelçi Esener, BM’nin temsil oranı yüksek, daha demokratik ve etkili bir hale getirilmesi adına reform çabalarını desteklediklerini belirtti ve reformun teşkilatın küresel sorunlarla başa çıkabilme kapasitesini arttıracağını ifade etti.

Büyükelçi Esener Türkiye’nin insani yardım çalışmalarına da vurgu yaptı ve Türkiye’nin dünyada en çok insani yardım yapan ikinci ülke, en çok sığınmacı ağırlayan ülke konumunda olduğunu söyledi.

Esener, Türkiye’nin BM’nin insani krizlere yönelik çabalarına da en fazla katkı sağlayan ülkelerden olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Mukim Koordinatör Sollorano ve Büyükelçi Esener BM’nin sembolik 72. yaş günü pastasını kesti.

un2017

Etkinlikte ayrıca, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Günü video mesajı da yayınlandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb