ÜST MENÜ

BM Güvenlik Konseyi İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırısını en güçlü şekilde kınadı

 

Güvenllik Konseyi. Fotoğraf: BM/Evan Schneider

Güvenllik Konseyi. Fotoğraf: BM/Evan Schneider

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yaptığı basın açıklamasıyla “1 Ocak tarihinde İstanbul’da bir gece kulübünde barbarca gerçekleştirilen ve en az 39 kişinin ölümüne ve 69 kişinin yaralanmasına yol açan menfur terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını” açıkladı.

Güvenlik Konseyi üyeleri açıklamada olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk hükümetine en içten taziyelerini iletti ve yaralılara acil şifalar diledi.

Güvenlik Konseyi her ne şekilde olursa olsun terörün uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden biri olduğunu bir kez daha vurguladı.

Güvenlik Konseyi basın açıklamasında terör eylemlerini yapanların, organize edenlerin, mali destek sağlayanların ve destekcilerinin adalet önüne çıkarılmasının öneminin altı çizildi ve tüm Devletlerden, uluslararası hukuk ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarından doğan yükümlülükleri çerçevesinde Türk hükümeti ve ilgili makamlarla etkin bir şekilde işbirliği yapmalarını istedi.

Güvenlik Konseyi üyeleri nedenine, nerede yapıldığına ve kimler tarafında gerçekleştirildiğine bakılmaksızın terör eylemlerinin bir suç olduğunu ve meşru görülemeyeceğini bir kez daha vurguladı. Güvenlik Konseyi üyeleri tüm Devletlerden Birleşmiş Milletler Anlaşması ve uluslararası insan hakları hukuku, uluslararası mülteci hukuku ve uluslararası insani hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukuktan doğan diğer yükümlülükleri çerçevesinde uluslararası barış ve güvenliğe karşı tehdit oluşturan terör eylemleriyle ellerindeki tüm imkanları kullanarak mücadele etmelerinin gerektiğinin altını çizdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb