ÜST MENÜ

BM İklim Değişikliği anlaşması sürdürülebilir kalkınma hedeflerine erişime büyük destek sağlayacak

Hem karada hem de denizlerde yaşanan rekor seviyedeki hava sıcaklıkları beraberlerinde sıcak hava dalgası, sel ve kuraklık gibi aşırı iklim hareketlerini de beraberlerinde getirdiler. Alexius Van der Westhuizen’in Güney Afrika’da çektiği bu fotoğraf şiddeti aşırı derecede artan yıldırım fırtanasını gözler önüne seriyor. Fotoğraf için Dünya Meteoroloji Teşkilatına teşekkür ederiz.

Hem karada hem de denizlerde yaşanan rekor seviyedeki hava sıcaklıkları sıcak hava dalgası, sel ve kuraklık gibi aşırı iklim hareketlerini beraberinde getirdi. Alexius Van der Westhuizen’in Güney Afrika’da çektiği bu fotoğraf şiddeti aşırı derecede artan yıldırım fırtınasını gözler önüne seriyor. Fotoğraf için Dünya Meteoroloji Teşkilatına teşekkür ederiz.

 

Uluslararası dayanışmanın en önemli örneklerinden biri yarın Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde bir kez daha gözler önüne serilecek.

Dünyanın dört bir yanından siyaset ve iş dünyası liderleri ile sivil toplum temsilcileri, 2030 yılına kadar erişilmesi öngörülen sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesine büyük bir destek vermek üzere 2015 Aralık ayında kabul edilen Paris iklim anlaşmasını imzalamak üzere BM Genel Merkezinde bir araya geliyor. Amaç herkes için daha iyi bir gelecek inşa etmek.

BM Genel Sekreterinin İklim Değişikliği ile Mücadele Destek Ekibi Başkanı Selwin Hart, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu tarihi açıdan BM için büyük bir gün olacak” dedi. Aralık ayında Paris’te kabul edilen iklim değişikliği ile mücadele konusundaki anlaşmanın 22 Nisan’da BM Genel Merkezinde imzalanması bekleniyor.

İklim değişikliği ile mücadele edilebilmesi için küresel ısınmanın 2 santigrad derecenin altında tutulması gerektiği belirtiliyor. Foto: UNIC Ankara

İklim değişikliği ile mücadele edilebilmesi için küresel ısınmanın 2 santigrad derecenin altında tutulması gerektiği belirtiliyor. Foto: UNIC Ankara

İmza töreni etkinlikleri 21 Nisan’da “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Erişmek” konulu üst düzey tematik oturum ile başlayacak. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin temelini oluşturan ve 2015 Eylül ayında BM Genel Kurulunda Dünya liderleri tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 17 ana başlıktan oluşuyor ve yoksulluğu, eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı ve iklim değişikliği ile mücadeleyi amaçlıyor.

BM Genel Sekreterinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi Özel Danışmanı David Nabarro 20 Nisan’da imza töreni ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Paris anlaşmasının liderler tarafından imzalanacak olmasının büyük önem taşıdığını, çünkü iklim değişikliği ile mücadelenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilmesini sağlayacak ana unsurların başında geldiğini belirtti.

İmza töreni ile Paris Anlaşmasının mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe girmesi için ilk adım da atılmış olacak. Anlaşma, küresel seviyede sera gazı salınımının yüzde 55’ine neden olan en az 55 ülkenin onaylamasını takiben 30 gün içinde yürürlüğe girecek. Üye devletlerin BM sözleşmelerine taraf olabilmeleri için imzayı takiben ulusal parlamentoları tarafından da sözleşmeyi onaylaları gerekiyor.

BM Genel Merkezinde 22 Nisan’da yapılacak imza törenine sivil toplum ve özel sektör temsilcileri de katılarak Paris Anlaşması kapsamında iklim değişikliği ile mücadele ve küresel ısınmanın 2 santigrad derecenin altında tutma çabalarına katkılarını ele alacaklar.

Selwin Hart da basın toplantısında yaptığı açıklamada ilk olarak çoğunluğu küçük ada devleti olan 10 ülkenin Paris anlaşmasını hem imzalayıp hem de parlamentolarında onaylayacaklarını söyledi. Hart, sera etkisi yapan gaz salınımlarının büyük bölümünü üreten Çin ve Hindistan’ın da 2016 yılı içinde Paris anlaşmasını imzalayacaklarını açıkladıklarını hatırlattı.

Paris Anlaşmasını, imzaya açılacağı ilk gün olan 22 Nisan’da imzalayacağını açıklayan ülke sayısı 160’a yaklaşmış bulunuyor. Böylece, 1982 yılında imzaya açıldığı ilk gün 119 ülke tarafından imzalanan Deniz Hukuku Sözleşmesinin rekoru da kırılmış olacak.

Törene 60’ın üzerinde Devlet ve Hükümet başkanının katılacak olması iklim değişikliği ile mücadele konusunda ülkelerin kararlılığının en üst seviyede olduğunu gösterdiği ifade ediliyor. Anlaşmayı Türkiye adına da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzalaması bekleniyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb