ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Komiseri göçmen çocukları ailelerinden ayıran politikalardan derin endişe duyuyor

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Birlemiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein ABD’nin kısa süre önce benimsediği sınır koruma politikaları kapsamında yüzlerce göçmen çocuğun zorla ailelerinden ayrılmalarına neden olan uygulamalardan derin endişe duyduğunu söyledi.

Ağustos ayında 4 yıllık görev dönemi sona erecek olan Zeid Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi’nin 38. Oturumunun açılışında yaptığı konuşmada “Son altı haftada neredeyse 2 bin çocuk zorla ebeveynlerinden ayırıldı” dedi.

Zeid Amerikan Pediatri Derneği’nin bu uygulamayı “hükümet tarafından yapılan çocuk tacizi” olarak nitelendiriğini ve çocuklara tamir edilemeyecek zarar vereceğini söylediğini kaydetti.

Zeid herhangi bir devletin çocukları böyle taciz ederek anne babalarını vazgeçirmeye çalışmasının zalimce olduğunu ifade etti ve ABD’ye bu uygulamayı derhal durdurarak Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi onamaya çağırdı.

BM Genel Sekreteri António Guterres de konuyla ilgili yaptığı açıklamada çocukların ailelerinden ayırılarak ruhen sarsılmamaları gerektiğini, aile bütünlüğünün korunması gerektiğini ve tüm göçmen ve mültecilere saygılı ve onurlu davranılması gerektiğini bildirdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb