ÜST MENÜ

BM insan hakları uzmanları LGBTİ’lerin hapiste korunmaları gerektiğini vurguladılar

LGBTIFlagİşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Uluslararası Günü (26 Haziran) öncesinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Uzmanları Cenevre’de yayınladıkları bildiride insanların kendilerinin belirlediği cinsiyetlerini tanıyacak politika ve yöntemlerin eksikliğine dikkat çektiler ve hapiste oldukları zaman lezbiyen, gay, biseksüel, trans cinsiyet ve interseks (LGBTİ) kişilerin damgalama ve şiddetten korunmaları için uygun risk değerlendirmelerinin yapılması gerektiğini vurguladılar.

BM İşkencenin Önlenmesi Alt Komitesi, BM İşkenceyle Mücadele Komitesi Başkanları, BM İşkence ve diğer acımasız, insanlık dışı ya da aşağılayıcı davranış ve cezalar Özel Raportörü ve BM İşkence Mağdurları Gönüllü Fonu Yönetim Kurulu Başkanı ortak yayınladıkları bildiride tutukluluk halindeki LGBTİ’lerin karşı karşıya kaldığı kötü muamele ve işkencenin önlenmesi için Üye Devletlere çabalarını ikiye katlamaları için çağrı yaptılar.

BM İşkenceyle Mücadele Komitesi Başkanı Jens Modvig, “Komite LGBTİ’lerin cinsel yönelimleri veya cinsel kimlikleri nedeniyle işkence, tutuklanma, kötü muamele ve hatta öldürülme ile karşı karşıya kalabilecekleri ülkelere gönderilmelerini önlemek için çaba gösteriyor” dedi.

BM İşkencenin Önlenmesi Alt Komitesi Başkanı Sir Malcolm Evans da özellikle trans cinsiyet kadın ve erkekler için tamamen bir terkedilme durumunun söz konusu olduğunu, bazı trans cinsiyet kadınların erkek hapishanelerine yerleştirildiğini, bu durumda da tecavüze uğrama risklerinin çok yüksek olduğunu belirtti. Alt Komite dokuzuncusu yayınlanan yıllık raporunda tutuklu LGBTİ’lerin işkence ve kötü muameleye maruz kalmalarının önlenmesi için yapılabilecekleri kaleme aldı.

BM İşkence Özel Raportörü Juan E. Mendez de uluslararası insan hakları hukuku ve standartlarına dikkat çekti ve “LGBTİ’ler sık sık damgalanıyor ve insanlık dışı muameleye maruz kalıyor, bu durum da onları şiddet ve kötü muameleye ve bazı vakalarda işkenceye karşı daha da kırılgan hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

BM İşkence Mağdurları Gönüllü Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Gaby Oré Aguilar da LGBTİ’lerin maruz kaldığı işkence ve kötü muamele konusundaki sessizliğin sona erdirilmesinin çok öenmli olduğunu vurguladı. BM İşkence Mağdurları Gönüllü Fonunun LGBTİ işkence mağdurlarına özel destek sağladığını belirtti.

Uzmanlar, LGBTİ’lerin tutukluluk sistemlerinin onların ihtiyaçlarına nasıl cevap verebileceği ve onların insan haklarına nasıl saygı gösterebilecekleri konusundaki tartışma ve kararlarda yer almalarının önemine de dikkat çektiler.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb