ÜST MENÜ

BM insan hakları uzmanları Rohingya halkına yardımda Üye Devletlerden açıklama değil hareket bekliyor

Kutupalong mülteci kampı, Bangladeş. Fotoğraf: UNHCR/Paula Bronstein

Kutupalong mülteci kampı, Bangladeş. Fotoğraf: UNHCR/Paula Bronstein

Birleşmiş Milletler’in yedi insan hakları uzmanı Myanmar Hükümetini Müslüman Rohingya halkına karşı şiddeti durdurmaya, Üye Devletleri de açıklama yapmanın ötesine geçip Rohingya halkını kurtarmaya çağırdı.

Birleşmiş Miletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından yayınlanan basın açıklamasında “Rohingya halkına karşı yargısız infaz, aşırı güç kullanımı, işkence ve kötü muamele, cinsel ve cinsiyete dayalı şiddet ve zorla yerlerinden edilme ve aynı zamanda 200’den fazla Rohingya köyü ve on binlerce evin yakılması ve yıkılmasının dahil olduğu ciddi insan hakları ihlalleri ve tacizleri işlendiğine dair güvenilir iddialar var” denildi.

Aralarında BM Myanmar Özel İnsan Hakları Raportörünün de olduğu uzmanlar açıklamada Myanmar lideri  Aung San Suu Kyi’nin geçen hafta yaptığı açıklamayı hatırlattı. Kyi açıklamada uluslararası topluluğu Myanmar Hükümeti ile birlikte Myanmar’dan Bangladeş’e olan bu büyük akının muhtemel nedenlerini ülkenin Hükümeti ile birlikte anlamaya çağırmıştı.

Uzmanlar Aung San Suu Kyi’yi hükümetinin yapmayı düşündüğünü ifade ettiği şekilde hem Arakan eyaletinde kalan hem de Bangladeş’in Cox Bazar bölgesine kaçan Rohingya halkıyla şahsen görüşmeye çağırdı.

BM İnsan Hakları uzmanları açıklamada “Hiç kimse, özellikle de yüzbinler, koşullar ne kadar kötü olursa olsun evlerini ve atalarından kalan toprakları plastik örtüler altında korkunç koşullarda yabancı bir toprakta yaşamak için hayatı tehlike altında olmadıkça terk etmez” dedi.

Myanmar’dan Bangladeş’e son bir ay içinde 430 bin kişinin geçtiği biliniyor.

Açıklamada BM Üye Devletleri açıklama yapmanın ötesine geçip Myanmar askeri ve güvenlik kuvvetlerinin kendilerinin “bitirilmemiş iş” olarak nitelendirdikleri Arakan eyaletinde Rohingya halkından kurtulma operasyonları karşısında somut bir eylem yapmaya çağırdılar.

Açıklamada imzası bulunan diğer raportörler arasında Myanmar’da insan haklarının durumu Özel Raportörü Yanghee Lee, Yargısız veya rastgele infaz Özel Raportörü Agnes Callamard, Azınlıklar Özel Raportörü Fernand de Varennes, iskan Özel Raportörü Leilani Farha, ülkesi içinde zrola yerlerinden edilenlerin hakları Özel Raportörü Cecilia Jimenez-Damary, Günümüz ırkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve buna bağlı hoşgörüsüzlük Özel Raportörü Mutuma Ruteere, ve din ve inanç özgürlüğü zel raportörü Ahmed Shaheed de bulunuyor.

Bu arada Bangladeş Myanmar sınırındaki insani kriz gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Çok sayıda BM kuruluşu yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb