ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri El-Hüseyin İsrail’den, Gazze sınırında göstericilere karşı aşırı güç kullanımına son vermesini istedi

 

Zeyd Raad El Hüseyin

Zeyd Raad El Hüseyin

Son bir ay içinde Gazze-İsrail sınırında, çoğunluğu İsrail güvenlik güçlerince gerçek mermi kullanılması sonucu olmak üzere 40’ın üzerinde Filistinli göstericinin öldüğünü ve 5 bin 500’den fazlasının yaralandığını hatırlatan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, İsrail’den göstericilere karşı aşırı güç kullanımına yönelinmemesini istedi.

El-Hüseyin, 27 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, “Her hafta silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanıldığına şahit oluyoruz. Güvenlik güçlerinin haftalardır yaklaşımlarının değişmediğinden BM ve diğerleri tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmadığı görülüyor” dedi.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine göre hayatını kaybeden Filistinlilerin 35’i Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılan silahsız ve İsrail güvenlik güçlerine karşı her hangi bir tehdit teşkil etmeyen sivillerden oluşuyor. İsrail güvenlik güçlerinin gerçek mermiler kullanması sonucu ise bin 739 Filistinlinin yaralandığı belirtiliyor.

El-Hüseyin, hak ihlallerinin hesabının sorulmaması halinde gelecekte de insan hakları ihlallerinin yaşanabileceğini söyledi.

El-Hüseyin, İsrail güvenlik güçlerinin kaçmakta olan bir çocuğun üzerine ateş açtığı görüntülerin şoke edici olduğunu söyledi.

OHCHR’in bildirildiğine göre 14 yaşında Muhammed  Ayyoub’un, 20 Nisan’da başına isabet eden bir mermi sonucu hayatını kaybetmiş bulunuyor. 

El Hüseyin “Savunma pozisyonlarındaki ağır korunan güvenlik güçlerine karşı yakılan lastiklerin, oldukça uzak bir mesafeden atılan taş ve hatta molotofların ciddi bir tehdit olarak görülmesi oldukça zordur” dedi.

El-Hüseyin, “İsrail’in, kendi güvenlik güçlerince yapılan hak ihlallerini adalet önüne çıkaramaması, güvenlik güçlerini, kendilerine karşı bir tehdit teşkil etmeyen silahsız insanlara karşı ölümcül güç kullanmaya cesaretlendiriyor” dedi.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb