ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinde artan sivil ölümlerini kınadı

Doğu Guta’da çatışmaların yaşandığı mahalleden kaçmaya çalışan bir aile - UNICEF/Amer Al Shami

Doğu Guta’da çatışmaların yaşandığı mahalleden kaçmaya çalışan bir aile – UNICEF/Amer Al Shami

 

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin Suriye’de Doğu Guta’da az 85 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan hükümet kuvvetleri ve müttefiklerince hız verilen hava ve kara saldırılarını kınadı.

“Suriye halkının acıları dinmek bilmiyor” diyen El-Hüseyin 31 Aralık’tan bu yana Şam yakınlarında yer alan Doğu Guta’ya yönelik yoğun hava ve kara saldırıları nedeniyle sivillerin evlerin bodrumlarında yaşamaya zorlandığını belirtti.

El-Hüseyin, sivillerin korunmasının tüm çatışan taraflar için uluslararası hukuktan gelen bir sorumluluk olduğunu hatırlattı.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR)’nce derlenen bilgilere göre yaklaşık 390 bin sivilin dört yıldır kuşatma altında yaşadığı Doğu Guta’da 31 Aralık’tan bu yana yürütülen hava ve kara saldırıları sonucu 21’i kadın, 30’u çocuk olmak üzere en az 85 sivilin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Silahlı grupların ise Hükümet kontrolündeki Şam’a yönelik füze saldırılarını sürdürdüğü ifade ediliyor. Bildirildiğine göre, 4 Ocak tarihinde Eski Şam olarak adlandırılan semte atılan ve bir fırının yakınlarına düşen füze sonucu bir kadının hayatını kaybettiği, 13 sivilin yaralandığı belirtiliyor.

El-Hüseyin, İdlib’de hükümet güçlerince yoğunlaştırılan hava ve kara saldırıları sonucu yüzbinlerce sivilin güvenliğinin tehlike altına girdiğini söyledi. El-Hüseyin 7 Ocak’ta yaşanan bir patlama sonucu 28 sivilin yaşamını yitirdiğinin bildirildiğini belirtti.

Hem Doğu Guta hem de İdlib, Türkiye, Rusya ve İran’ın yürüttüğü Astana süreci kapsamında çatışmasızlık bölgeleri olarak sınıflandırılmış, böylece şiddet olaylarının sonlandırılması ve insani yardımların dağıtımının kolaylaştırılması amaçlanmıştı.

El-Hüseyin savaşan taraflara uluslararası hukuktan gelen sivillerin korunması sorumluluğunu yerine getirmeleri ve ihtiyaç sahiplerine insani yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılmasını sağlamaları çağrısını bir kez daha yineledi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb