ÜST MENÜ

BM: İnsan kaçakçılığıyla mücadelede küresel işbirliği şart

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uluslararası topluluğu insan kaçakçılığı ile mücadelede etkin olarak yer almaya çağırdı.

07-30-2015Trafficking_UNICEF

Nepal’de bir kontrol noktasında durdurulan otobüste kaçırılan çocuklar olup olmadığı araştırılıyor. Foto: OCHA/Tilak Pokharel.

 Ban’ın çağrısı doğrultusunda BM kuruluşları ve ortakları da insan kaçakçılığı ile mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini ve suçluların adalet önüne çıkarılması için yürüttükleri faaliyetleri sürdüreceklerini belirtti. Ancak, bu alandaki çalışmaların uluslararası işbirliği yoluyla güçlendirilmesinin gerektiği belirtiliyor.

 BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin de yaptığı açıklada, insan kaçaklığı yoluyla insanların istismar edilmesinin insan hakları ve onurunun en korkunç şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. El Hüseyin “küresel anlamda insan kaçakçılığı ile mücadele gündemi oluşturulmasının” önemine dikkat çekti.

 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2013 yılında aldığı bir karar ile 30 Temmuz’u İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Günü ilan etti. Söz konusu gün kapsamında yapılan etkinlikler ile bir yandan farkındalık artırılması amaçlanırken diğer yandan da kurbanların ve haklarının korunması için önlemler alınmasının desteklenmesi hedefleniyor.

 Ban, 30 Temmuz İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, düzenin bozulduğu ve uluslararası seviyede işbirliğinin önünde engeller bulunan ülkelerdeki insanları hedef alan kaçakçılık şebekeleri ile mücadelenin önemine vurgu yaptı.

 Ban, tüm ülkelerden yolsuzluklar ve sınır aşan organize suçlarla mücadele ile ilgili BM Sözleşmelerini imzalamalarını istedi.

 İnsan kaçakçılığının, uyuşturu ve silah kaçakçılığından sonra en fazla kazanç getiren yasa dışı faaliyet olduğu belirtiliyor. Cinsel istismar dahil, kurbanların zorla çalıştırılması yoluyla elde edilen yıllık kazancın 150 milyar ABD Doları kadar olduğu ifade ediliyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb