ÜST MENÜ

BM: “İsrail ve Filistin için iki devletli çözümden başka bir plan yok”

Genel Sekreter António Guterres Güvenlik Konseyi’nde konuşuyor. UN Photo/Loey Felipe

Genel Sekreter António Guterres Güvenlik Konseyi’nde konuşuyor. UN Photo/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler yetkilileri yüzyıldan uzun süredir devam eden şiddet olayları ve 50 yıldır devam eden askeri istilaya rağmen İsrailli ve Filistinlilerin hala barışı sağlamaya yaklaşamadıklarını bildirdiler.

BM Güvenlik Konsey’inde 20 Şubat tarihinde bir brifing veren BM’nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov bölgede gerilimin tehlikeli bir döneme girdiği uyarısında bulundu.

Aynı toplantıda konuşan Genel Sekreter António Guterres de yan yana yaşayan demokratik iki devletli bir çözüm sağlanmasının tek çözüm olduğunun altını çizerken “Bir B planı yok” dedi.

Guterres “Bu diyalog, uzlaşma ve mantıklı olma zamanıdır” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter, bölgede barışın önündeki engellerin bir daha geri döndürülemeyecek tek-devletli bir durum yaratma potansiyeli olduğu uyarısını yaptı ve şöyle devam etti: “Hem İsrailli hem de Filistinlilerin meşru ulusal, tarihi ve demokratik isteklerinin tek-devletli bir gerçeklikte olması en basit şekliyle imkansızdır.”

Mladenov da konuşmasında Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’ya desteğin mutlaka devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Bölgedeki son şiddet olaylarına değinen Mladenov insani, ekonomik ve ekolojik olarak felaket durumunda olan Gazze Şeridindeki kısır döngüyü kırmanın zamanı geldiğini belirtti.  Mladenov Gazze’nin kontrolünün Filistin Otoritesine verilmesi gerektiğini vurgularken, “Filistin’in birliği olmadan Filistin devleti de olamaz” ifadesini kullandı.

Güvenlik Konseyinde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını hatırlatarak Kudüs’ün statüsü ile ilgili endişelerini dile getirdi. Abbas, Doğu Kudüs’ün Filistin toprağı olduğunu ve 1967 yılından bu yana işgal altında olduğunu belirtti.

Abbas, Filistin halkının durumunun artık tahammül edilemez bir hale geldiğini vurgulayarak bu yıl uluslararası bir barış konferansı yapılması çağrısı yaptı.

İsrail’in BM’deki temsilcisi Danny Danon ise Kudüs’ün binlerce yıldır halklarının başkenti olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb