ÜST MENÜ

BM Kıbrıs Özel Danışmanı: Suçlama yapma zamanı değil

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Kıbrıs konusunda tarafları şimdiye kadar elde edilen kazanımların üzerine daha fazlasını inşa etmek için birlikte çalışmaya çağırdı.

BM Güvenlik Konseyine İsviçre‘nin Crans-Montana kentinde geçen hafta yapılan Kıbrıs Konferansı hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilerle konuşan Eide “Şuçlama yapma zamanı değil… Crans-Montana’da çözüm bulunamamasının ortak bir başarısızlık olduğunu kabul etmek zorundayız” ifadesini kullandı.

BM’nin ve Genel Sekreter António Guterres’in Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması konusundaki çabalarını hatırlatan Eide, tüm konularda anlaşma sağlandığında ada ile ilgili bir anlaşmaya varıldığının söylenebileceğini belirtti.

Sürecin kolaylaştırıcılığında BM’nin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarına yardıma her zaman hazır olduğunu da yineleyen Kıbrıs Özel Danışmanı, müzakerelerin liderler tarafından yapıldığını da hatırlattı.

Genel Sekreterin Kıbrıs raporunu da hatırlatan Eide, “Umarız [liderler] bir sonuca atlamazlar ve Kıbrıs Konferansı başarısız olduktan sonra ciddi olarak ne yapılabilir onun üzerinde düşünürler” dedi.

Eide Adanın içinde ve etrafındaki gelişmeler göz önüne alındığında liderlerin farklılıkları artıracak biçimde değil anlayış ve uzlaşı içinde olmalarının önemine dikkat çekti.

Gazetecilere açıklama yapan BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Liu Jieyi de BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin 6 ay daha uzatılacağını belirtti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb