ÜST MENÜ

BM: Kıtlıktan kaçan Somalili ve Güney Sudanlılar hastalık ve cinsel şiddet tehdidi altında

Baidoa Somali’de Liibaan yerlerinden edilmiş kişiler yerleşkesinde bir anne ve çocukları. Fotoğraf: BM Haber /Runa A

Baidoa Somali’de Liibaan yerlerinden edilmiş kişiler yerleşkesinde bir anne ve çocukları. Fotoğraf: BM Haber /Runa A

Afrika’da kıtlık olan bölgeleri ziyaret eden Birleşmiş Milletler yetkilileri Somali ve Sudan’da kıtlıktan çok sayıda kişinin etkilendiğini ve kuraklık ile birlikte şiddet olaylarının artması nedeniyle durumun daha da kötüye gitmesinin beklendiğini açıkladılar.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon ofisinden John Ging New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada Somali’deki durumun çok hızlı ilerlediğini ve 6.2 milyon kişinin kolera ve kızamık riski altında gıda ve su ihtiyacında olduğunu bildirdi.

Ziyaret sırasında BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, BM Nüfus Fonu UNFPA ve BM Kalkınma Programı UNDP temsilcilerinin yer aldığı ekibe başkanlık yapan Ging “Somali’de kıtlık ile ilgili çalışmalar konusundaki izlenimlerim ihtiyaçların hızla arttığı ancak müdahalenin mevcut durumda ihtiyaçları karşıladığı yönünde. Bu, sahada olağanüstü bir iş çıkartan doğru bir ekip var anlamına geliyor ama bu demek değil ki rahat olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Acil durum direktörleri grubu olarak adlandırılan ekibin ziyareti ile çalışmalara katılan kuruluşlar arasında koordinasyonun temin edilmesi ve her iki ülke için de mümkün olan tüm desteğin sağlanması hedefleniyordu.

Ging daha önce görülmemiş bir şekilde donörlerin Somali için istenen 825 milyon Dolarlık yardımın yüzde 70’ini karşıladıklarını belirtti. Ancak Güney Sudan için istenen 1.6 milyar Doların henüz sadece yüzde 27’si karşılandı. Güney Sudan’da kıtlık 7.5 milyon kişiyi etkiliyor, bunlardan yarısı ülke içinde yerlerinden olmuş veya komşu ülkelerde mülteci olmuş durumda. Bütün bunların üzerine Güney Sudan insanı yardım çalışanları için en tehlikeli yer olarak görülüyor. Dokuzu geçen ay olmak üzere Güney Sudan’da çatışmalar başladığından bu yana 82 yardım çalışanı hayatını kaybetti.

UNFPA temsilcisi Ugochi Daniels her iki ülkede de kıtlıktan 200 bin hamile kadının etkilendiğini kaydetti. Kuraklık nedeniyle erkekler çitliklerde hayvanlara bakmak için geride kalmışken, kadınlar çocuklarla kıtlıktan korunabilecekleri yerlere yürüyorlar. Bu durumda da cinsel şiddete uğrama riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Güney Sudan’da kadınlar ve kız çocuklarına şiddet sık görülüyor. Küçük çocuklar ve yaşlı kadınlar da saldırıya uğrayabiliyor.

UNICEF Acil Operasyonlar Ofisi Direktörü Manuel Fontaine de Somali’de mevcut durumda 200 binden fazla çocuğun çok ileri seviyede beslenme yetersizliği olduğunu ve yağmurların kesilmesiyle bu durumun daha da kötüye gideceğini söyledi. Kolera konusundaki endişeleri de dile getiren Fontaine Afrika Boynuzu olarak adlandırılan bölgede kolera vakalarının geçen yıla oranlar yüzde 700 arttığını söyledi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb