ÜST MENÜ

BM Mülteci Örgütü Akdeniz’de mahsur kalan göçmenlerin kurtarılmasından memnun

Libya açıklarında sığınmacı ve göçmenler bir teknenin içinde görülüyor. Kasım 2016 © UNHCR/Giuseppe Carotenuto

Libya açıklarında sığınmacı ve göçmenler bir teknenin içinde görülüyor. Kasım 2016 © UNHCR/Giuseppe Carotenuto

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi günlerdir denizde mahsur kalan göçmenleri AB ülkelerinin kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti ancak böyle parça parça uygulamaların sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Fransa, Almanya, İtalya, Malta, İspanya ve Portekiz Hükümetlerinin Libya’dan Avrupa’ya doğru denize açılan ve hiçbir limana yanaşmasına izin verilmediği için Akdeniz’de mahsur kalan gemideki göçmenleri kabul etmeye karar vermesinin ardından yaptığı açıklamada Grandi Haziran ayında yapılan AB zirvesinde bazı Üye Devletlerin denizden kurtarılan insanlarla ilgili daha iyi yönetilen yaklaşımlar ve daha fazla işbirliğine onay verdiklerini belirtti. Bu düzenlemelerin hızla uygulanmasını umduklarını belirten Grandi AB ülkelerinin bu son kararının ülkelerin nasıl hem denizde kurtarma yapıp, sınırlarını yönetip hem de uluslararası sığınma yükümlülüklerini yerine getirebileceklerinin olumlu bir örneği olduğunu ifade etti.

Grandi uluslararası hukuka göre Devletlerin “hayat kurtarma yükümlülüğü” olduğunun altını çizdi ve denizde kurtarılanların gidecekleri son yeri seçme hakkı olduğunu kaydetti.

Komiser Grandi ancak getirilecek çözümlerin parça parça veya her bir gemiye göre yapılamayacağını da vurguladı.

2018 yılı başından bu yana 50,872 göçmen Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya sığındı. Bu yıl Kuzey Afrika’dan İtalya veya İspanya’ya gitmeye çalışan 1104 kişi Akdeniz’de hayatını kaybetti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb