ÜST MENÜ

BM Mülteci Örgütü: Arakan’daki durum mültecilerin geri dönmeleri için güvenli bir hal almış değil

 

Kuzey Arakan’dan kaçarak Bangladeş’in Ukhiya bölgesine mültecilerin gelişi sürüyor - UNHCR/Vivian Tan

Kuzey Arakan’dan kaçarak Bangladeş’in Ukhiya bölgesine gelen mültecilerin- UNHCR/Vivian Tan

Bangladeş ile Myanmar arasında Arakanlı Müslüman mültecilerin Myanmar’a geri dönmelerine ilişkin anlaşmalar yapıldığına dair çıkan haberler konusunda BM Mülteci Örgütünden yapılan açıklamada, geri dönüşlerin gönüllülük temelli, güvenli ve onurlu bir şekilde gerçekleşmesinin önemini vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) sözcüsü Adrian Edwards, Cenevre’de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Arakan’da durumun mültecilerin güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde evlerine geri dönmeleri açısından uygun bir seviyeye erişmediğini, mültecilerin hala kaçmaya devam ettiğini, bir çoğunun şiddet, tecavüz ve derin psikolojik travma geçirdiğini belirtti.

Son üç ay içinde yaşanan iç çatışmalar sonucu yaklaşık 622 bin Arakanlı Müslüman evlerinden kaçarak Bangladeş’e sığındı. Daha önceki dönemlerde benzer olaylar nedeniyle Bangladeş’e 200 binin üzerinde kişi sığınmıştı.

BM Mülteci Örgütü’ne göre Bangladeş’e kaçanların bir bölümünün gözleri önünde aile bireylerinin ve tanıdıkları öldürüldü, evleri ve köyleri yıkıldığı için büyük çoğunluğunun da geri döndüklerinde bulabilecekleri bir varlıkları yok.

“Toplumlar arasındaki derin bölünmüşlük varlığını sürdürüyor” diyen Edwards, sorunun ana nedenlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik adımların büyük önem taşıdığını belirtti.

Bir diğer çözülmesi gereken hususun ise Kuzey Arakan’a insani yardımların daha fazla eriştirilmesine imkan tanınması.

UNHCR sözcüsü, Arakanlı Müslümanların Bangladeş’ten Myanmar’a geri dönüşleri konusunda iki ülke arasında yapılan anlaşmayı gördükten sonra konuyla ilgili daha fazla açıklama yapabileceklerini belirtti.

Edwards, mültecilerin uluslararası hukuk ile uyumlu bir çerçevede evlerine geri dönme haklarının bulunduğunu sözlerine ekledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb