ÜST MENÜ

BM öncülüğünde düzenlenen Yemen konferansında 1,1 milyar ABD doları yardım taahhütünde bulunuldu

Bir zamanlar başkent Sana’nın en işlek ticaret merkezlerinden bir olan Saada, hava bombardımanları sonucu harabeye dönmüş. Giles Clarke/OCHA

Bir zamanlar başkent Sana’nın en işlek ticaret merkezlerinden bir olan Saada, hava bombardımanları sonucu harabeye dönmüş. Giles Clarke/OCHA

 

Ülke nüfusunun üçte ikisinin, bir diğer deyişle 19 milyon insanın acil olarak insani yardıma muhtaç olduğu Yemen’e yardım amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde toplanan konferansa katılan uluslararası topluluk üyeleri söz konusu ülkeye 1,1 milyar ABD doları tutarında yardım ulaştıracakları taahhütünde bulundular.

Konferansın toplanmasının ana amacı 2017 yılıda yapılması gereken insani yardımlar için ihtiyaç duyulan 2,1 milyar ABD doları kaynağa ulaşılmasıydı. Söz konusu meblağın bu güne kadar ancak yüzde 15’lik bölümü toplanabilmişti.

BM Genel Sekreteri António Guterres, İsviçre ortaklığında Cenevre’de 24 Nisan’da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, “Bir kuşağın tamamının kaybedilmesine ve açlıktan ölmelerine sahitlik ediyoruz. Hayat kurtarmak için vakit geçirmeden harekete geçmemiz şart” dedi.

İnsanların neden olduğu krizlerin “son derece” yoksul bir ülke olan Yemen’in ekonomisini büyük bir çöküntüye uğrattığını ifade eden Guterres çatışmalar nedeniyle 3 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını, bu kişilerin bir geçim kaynağının da bulunmadığını söyledi.

Yemen’de 17 milyon kişinin gıda güvenliğinin bulunmadığını, bunun da dünyanın en büyük açlık krizi olduğunu belirten Guterres, ülkeye mal girişindeki kısıtlamalar ve limanların bombalanmış olasının durumu daha da ağırlaştırdığını söyledi.
Guterres, çocukların en büyük bedeli ödediğini ve Yemen’de her 10 dakikada bir çocuğun önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’yi temsilen konferansa katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da ilaç, gıda ve insani yardımlar dışında konferans kapsamında Türkiye’nin 1 milyon ABD doları yardım taahhüdünde bulunduğunu açıkladığı bildirildi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb