ÜST MENÜ

BM Orta Doğu Barış Süreci Temsilcisi, BM ve Mısır’ın çabaları sonucu Gazze’de yeni bir İsrail-Filistin çatışmasının önlendiğini söyledi

 

Filistinli bir kız çocuğu kısmen tahrip olmuş evlerinin camından Gazze’de yaşanan yıkıma bakıyor - UNICEF

Filistinli bir kız çocuğu kısmen tahrip olmuş evlerinin camından Gazze’de yaşanan yıkıma bakıyor – UNICEF

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, gerginliğin sürmesine rağmen, Birleşmiş Milletler ve Mısır’ın yoğun çabaları sonucu Gazze-İsrail sınırında durumun sakinleşmekte olduğunu söyledi.

Mladenov, BM Güvenlik Konseyi’ne konuyla ilgili bilgi verdiği oturumda, Cumartesi günü Gazze’de İsrail ile Hamas arasında yeni bir yıkıcı çatışmanın eşeğinden dönüldüğünü söyledi.

Gazze 2007 yılından bu yana Hamas’ın kontrolünde bulunuyor. İsrail ise bölgeye abluka uyguluyor.  

BM çatışmaların ana nedenleri arasında İsrail’in Filistin topraklarını 50 yılı aşkın süredir devam işgali; Gazze’ye yıllardır uygulanan ambargo; bölgenin Hamas tarafından kontrol ediliyor olması ve Filistinli iki siyasi grup (El-Fetih ve Hamas) arasındaki bölünmüşlüğün bulunduğunu belirtiyor.

Mladenov Güvenlik Konseyini bilgilendirme toplantısında, bölgedeki olayların son iki haftada hızla kontrolden çıktığını ve neredeyse geri dönüşü olmayan bir noktaya doğru ilerlediğini söyledi.

BM Pazar günü yaptığı açıklamada Gazze’deki hayati öneme sahip tesislerdeki yakıtın tükenmekte olduğunu ve acil yakıt ihtiyacı bulunduğunu açıklamıştı.

Mladenov, Salı günü 100 bin ton yakıtın Gazze’ye geçmesine izin verildiğini ve BM hastaneleriyle acil yardım tesislerine dağıtımının yapıldığını belirtti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb