ÜST MENÜ

BM raporu: Savaşlarda çocuk hakları vahim derecede ihlal ediliyor

Güney Sudan'da çocuklar silahlı gruptan ayrıılıp törenle silahlarını teslim ediyorlar  (Şubat 2015). Fotoğraf: UNICEF/NYHQ2015-0201/Rich

Güney Sudan’da çocuklar silahlı gruptan ayrıılıp törenle silahlarını teslim ediyorlar (Şubat 2015). Fotoğraf: UNICEF/NYHQ2015-0201/Rich

Birleşmiş Milletler “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” raporuna göre çeşitli ülkelerde 15,500 çocuk öldürülme ve sakat bırakılma, silah altına alınma ve asker olarak kullanılma, insani yardımlara erişimlerinin engellenmesi gibi şoke edici hak ihlalleri ile karşı karşıya kalıyor.

Genel Sekreter tarafından BM Güvenlik Konseyine sunulan raporda Afganistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Irak, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen gibi ülkelerde çocuklar hem devlet hem de devlet dışı silahlı aktörlerin istismarına maruz kalıyor.

Genel Sekreterin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Hak ihlali kurbanı çocukların bu trajik kaderi karşısında hareketsiz kalamayız, kalmamalıyız. Tek bir çocuk bile öldürülmemeli, saldırılarda yaralanmamalı, okula gitmesi engellenmemeli” dedi.

20 ülkenin incelendiği raporda çocuklara yönelik olarak devlet güçlerince en az 4 bin, devlet dışı silahlı aktörlerce ise 11,500’ün üzerinde hak ihlali gerçekleştirildiği ifade ediliyor. En yüksek sayının ise Afganistan’da kayıtlara geçtiği belirtiliyor. Suriye’de de geçmiş yıllara oranla silah altına alınan çocuk, sayısında artış yaşandığı aktarılıyor.

Raporda, Suriye’de bir yıl içinde en az 1,299, Somali’de ise 1,340 çocuğun öldürüldüğü ifade ediliyor.

Raporda belirtilen hak ihlallerinin ölçeğinin büyüklüğü karşısında şoke olduğunu ifade eden BM Genel Sekreteri António Guterres ilgili tüm taraflardan, çocukları koruma sorumluluklarını uluslararası insani ve insan hakları hukuku kapsamında yerine getirmelerini istedi.

Genel Sekreter sözcüsü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, raporun sadece hak ihlallerini belgelemeyi öngörmediği, aynı zamanda çocukları bu trajik durumdan kurtaracak önlemleri de sunduğunu belirtti.

Açıklamada, raporun, BM’nin söz konusu sorunu ve çocukların acılarını dindirmeyi ne kadar ciddiye aldığını ortaya koyduğu ifade edildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb