ÜST MENÜ

BM Raporu’na göre Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için daha çok çalışmak gerekli

Kenya’nın kuzeyinde Bandarero’da çocuklar okulda yemek kuyruğunda. Fotoğraf: OCHA/ Daniel Pfister

Kenya’nın kuzeyinde Bandarero’da çocuklar okulda yemek kuyruğunda. Fotoğraf: OCHA/ Daniel Pfister

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in sunduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri raporuna göre, yoksulluğu ortadan kaldırmak, iklim değişikliği ile mücadele etmek, barışçıl ve kapsayıcı toplumlar inşa etmenin de dahil olduğu hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmak gerekiyor.

Guterres “Uygulama başladı ama saat işliyor. Bu rapor 2030 hedeflerine ulaşmak için pek çok alanda ilerlemenin ihtiyaç duyulandan yavaş olduğunu gösteriyor” dedi.

Yıllık olarak yayınlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri raporu en son verilere dayandırılarak bir araya getiriliyor. Rapor Dünyanın hedeflere ulaşmada sağladığı ilerlemeyi, daha çok çalışma gereken alanları belgeliyor.

1999 yılından bu yana yaklaşık bir milyar insan aşırı yoksulluktan kurtuldu ancak 2013 yılında hala 767 milyon kişi yoksullukla mücadele ediyordu.

Yetersiz beslenme konusunda büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, beş yaşın altında çocuklarda yetersiz beslenme görülmeye devam ediyor. 2016 yılında beş yaşın altında 155 milyon çocuk bodur kaldı.

2000 ile 2015 yılları arasında küresel olarak anne ölüm oranı yüzde 37, 5 yaş altı çocuklarda ölüm oranı da yüzde 44 azaldı. Ancak 2015 yılında Dünyada 303 bin kadın gebelik veya doğum sırasında ve beş yaşın altında 5.9 milyon çocuk hayatını kaybetti.

Sürdürülebilir enerji alanında 2014 yılında yemek pişirmek için temiz yakıt ve teknolojiye erişim yüzde 57 oranında arttı.

2015 ile 2016 yılları arasında kalkınma yardımları yüzde 8.9 artarak 142.6 milyar Dolar ile zirve yaptı. Ancak en az gelişmiş ülkelere yapılan ikili yardımlar yüzde 3.9 düştü.

Dünyada kalkınmanın faydaları eşit olarak paylaşılmıyor. 2010-2016 yılları arasındaki verilere göre kadınlar ücret almadıkları ev ve bakım işlerinde erkeklerin üç katı fazla çalışıyorlar.

Doğal afetler nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kayıp ise 250 milyar ile 300 milyar Dolara mal oluyor, bu kaybın etkisi küçük ve kırılgan ülkelerde orantısız olarak hissediliyor.

Küresel işsizlik oranı 2010 yılında yüzde 6.1 iken, 2016 yılında yüzde 5.7’ye geriledi. 2015 yılında kentlerdeki nüfusun yüzde 85’inin temiz suya erişimi bulunurken aynı oran kırsalda yüzde 55 idi.

Dünya çapında verilerin bulunabilirliği ve kalitesi artsa da istatistik kapasitesinin güçlenmesi gerekiyor. Verilerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde ilerlemeyi görmek için kullanılması amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Raporu 2017 küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gösterge çerçevesinden seçilen göstergelere dair eldeki en son verilerle BM Ekonomik ve Sosyal İşler Birimi DESA tarafından hazırlandı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb