ÜST MENÜ

BM: Savaşın harabeye çevirdiği Halep’te sıcaklarla birlikte su ve gıda malzemelerinin azalması “felaket” habercisi

Halep’te evlerini terk etmek ve derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda kalan çocuklar, Foto: UNICEF/Khuder Al-Issa

Halep’te evlerini terk etmek ve derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda kalan çocuklar, Foto: UNICEF/Khuder Al-Issa

 

İnsani Yardımların Koordinasyonundan sorumlu Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien, BM Güvenlik Konseyi’ne Halep’teki insani durum hakkında bilgi vermesini takiben basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Güvenlik Konseyi’ni Suriye’nin ikinci en büyük şehri olan, çatışmaların şiddetlendiği ve 2 milyon insanın kuşatma korkusuyla yaşadığı Halep’teki korkunç insani durumla ilgili bilgilendirdiğini belirten O’Brien, “Konsey’e, korku içerisindeki bu sivil insanların emniyet, sağlık ve korunmaları ile ilgili durumlarından hepimizin ciddi endişe duyması gerektiğini ifade ettim. Onlar, insani yardımların ulaştırılması ve acılarının sonlandırılması için bizlere güveniyor” dedi.

O’Brien, “Hastaneler ve kliniklere yönelik aralıksız olarak devam eden saldırılar insanların sağlık ve refahını ciddi şekilde tehlikeye sokuyor” dedi.

Son dönemde gerçekleştirilen ve şehrin elektrik ve su altyapısına ciddi şekilde hasar veren saldırılar nedeniyle Halep’te 2 milyon insanın elektrik ve şehrin şebeke suyuna erişimi bulunmuyor.

O’Brien, kuyular ve su tankları yoluyla temin edilebilen su miktarının kent nüfusunun düzenli ihtiyacını karşılamaktan çok uzak bir seviyede olduğunu, şehir suyu şebekelerinin acilen olarak onarılması gerektiğini Güvenlik Konseyi üyelerine aktardığını ifade etti.

Bilhassa çocukların, özellikle sıcak yaz döneminde suyla taşınan hastalıklara karşı ciddi risk altında olduğu, gıda ve ilaç stoklarının tahlikeli düzeyde azaldığı uyarısında bulunduğunu belirten O’Brien, “Güvenlik Konseyi’ne, Birleşmiş Milletler Kuruluşları ve ortaklarımızın Halep’teki sivil nüfusa yönelik yardım ulaştırmak için hazır olduğunu hatırlattım” dedi.

O’Brien, “Gıda kolisi, hastane malzemeleri, ambulanslar, jeneratörler için yakıt ve su temin ekipmanları gibi bir çok malzeme sevk edilmeye hazır şekilde elimizde bulunuyor” dedi.

Bu yardımları ulaştırabilmek için cephe hattı-ötesi (cross-line) ve Türkiye’den sınır ötesi (crossborder) yardımlar gibi tüm güzergah ve mekanizmaları kullanmaya devam edeceklerini ifade eden O’Brien güvenli erşim imkanı olması halinde bu yardımların 24 ila 48 saat arasında ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceklerini belirtti.

Daha önce defaten söylediğimiz gibi, ihtiyaç sahibi milyonlarca insana güvenli, engelsiz ve daha fazla gecikmeden ulaşabilmemiz için kati bir ateşkese veya haftalık asgari 48 saatlik bir insani ateşkese ihtiyaç olunduğunu Güvenlik Konseyi’ne aktardığını belirten O’Brien, Güvenlik Konseyi üyelerinden BM yardım yardım ekiplerinin kuşatma altındaki bölgelere erişimi sağlamak için ellerinden gelen tüm desteği bir kez daha talep ettiğini söyledi.

Çatışmaların her yerde sonlanması gerektiğini vurgulayan O’Brien, “İnsanlar, ülkenin tamamında acı çekmektedir. Örneğin Menbij, Doğu Guta ve Dara bölgeleri bunlardan yalnızca bir kaç tanesidir” dedi.

O’Brien, “Siyaset bir kenara konulmalıdır. Birleşmiş Milletler bayrağı altında insanlara hizmet etmek için sahip olduğumuz ayrıcalıklarla birlikte, zor durumda olan herkese yardım etmek için üzerimize düşen insanlık görevini yapmamız gerekmektedir” diyerek açıklamasına son verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb