ÜST MENÜ

BM Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı: Arakan’daki şiddet insanlığa karşı suç teşkil edebilir

667396AdamaDieng

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı yeni yayınlanan BM insan hakları raporunda belgelenen Myanmar’ın Arakan bölgesinde Rohingya toplumuna karşı uygulanan şiddetin boyutu “korkunç ve kabul edilemez” bir insanlıktan çıkartma ve zulümdür dedi.

Özel Danışman Adama Dieng, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (OHCHR) tarafından yayınlanan raporla Myanmar güvenlik güçlerinin Arakan’da sivillere karşı çok ciddi insan hakları ihlalleri uyguladığı iddialarının daha da güvenilirlik kazandığını kaydetti.

OHCHR raporuna göre güvenlik güçlerinin işlediği insan hakları ihlalleri arasında toplu tecavüzler, bebekler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere yargısız infazlar, acımasızca dövmeler ve kaybettirmeler yer alıyor.

Dieng “Eğer insanlar kimlikleri temel alınarak öldürülüyor, işkence ediliyor, tecavüz ediliyor ve yaygın ya da sistematik bir şekilde zorla kaybettiriliyorsa bunlar insanlığa karşı işlenen suç teşkil edebilir ve aslında başka korkunç uluslararası suçların habercisi olabilir” dedi ve “bu şimdi sona ermeli” diye vurguladı.

Özel Danışman Dieng, Myanmar hükümeti tarafından daha önce bu tür iddiaları araştırmakla görevlendirilen ve bölgeye kısıtlamasız erişimi olan komisyonun güvenlik güçleriyle ilgili hiçbir kanıt bulmamasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Dieng “[Ancak,] bölgeye erişimine izin verilmeyen OHCHR, komşu ülkeye kaçan mültecilerle yaptığı mülakatlar sonucunda çok sayıda tanık ifadesi ve başka kanıtlar bulmuştur” dedi ve “mevcut komisyon yeni bir incelemeyi ele alabilecek güvenilir bir seçenek değildir” diye de ekledi.

Myanmar Hükümetinin derhal bir soruşturma yapacağı taahhüdünü memnunlukla karşılayan Dieng “Her türlü soruşturmanın uluslararası gözlemcilerin de dahil olduğu gerçekten bağımsız ve tarafsız bir organ tarafından yapılması için çağrı yapıyorum” ifadelerini kullandı

Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Dieng “Eğer Hükümet uluslararası topluluk ve bölgesel aktörlerin bu konuyu çözüme ulaştırma niyetine inanmasını istiyorsa sorumlulukla davranmalı ve samimiyetini sergilemelidir” dedi.

Dieng “Beklenecek zaman yok. Tüm bunlar Rohingya müslümanlarına karşı çok derinlere inen ve uzun süredir devam eden ayrımcı uygulamalar ve politikaların ve Arakan’da farklı toplulukların barış içinde birlikte var olabileceği koşulların yaratılamaması yüzünden devam ediyor” diye sözlerine son verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb