ÜST MENÜ

BM, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanmasına destek olacak küresel genç liderler arıyor

Young Leaders_social media card1a

 

 

Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada, yoksulluğu sona erdirmek, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve eşitsizlikleri azaltmak için çalışan istisnai gençlerin “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Genç Liderler” programının 2017 dönemi için başvurularının alınmaya başlandığı belirtildi.

BM Genel Sekreterinin Gençlik Elçisi Jayathma Wickramanayake’nin liderliğinde yürütülen Genç Liderler Girişimi, 2030 yılına kadar her yıl Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni gerçekleştirmek için cesur çabalar ortaya koyan 17 genç lideri programa dahil etmeyi öngörüyor. Wickramanayake, 2017 programı ile ilgili açıklamayı Bogota’da 7 Ekim’de düzenlenen Bir Genç Dünya zirvesinde yaptı.

Genç Liderler programında, dünyanın dört bir yanından 18-30 yaşları arasındaki gençler arasından sürdürülebilir bir geleceğe yönelik olumlu değişimlere öncülük edenlere yer veriliyor. Programın 2017 dönemine seçilecek 17 Genç Liderin, dünyanın dört bir yanında gençlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine daha fazla katkıda bulunmaları, hedeflere ulaşma çabalarının savunuculuğunu yapmaları ve gençleri BM’nin savunuculuk faaliyetlerinde seferber etmek amacıyla BM Gençlik Elçisi ile birlikte çalışmaları öngörülüyor.

“Günümüzde biz gençler yarınların liderleri değil, bugünün liderleriyiz” diyen Wickramanayake, bu durumun özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilmesi konusunda çok daha ön plana çıktığını belirtti.
Gençliğin daha önceki dönemlerde olmadığı oranda bilgili, tutkulu ve teknolojiye sahip olduğunu ifade eden Wickramanayake, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilmesinde gençlerin önemli bir gücü teşkil ettiğini vurguladı.
Günümüzde Dünya genelinde 10-24 yaş grubundaki gençlerin sayısının 1,8 milyar gibi daha önce görülmemiş bir seviyeye çıktığı belirtiliyor. 1,9 milyar kişinin daha 2015-2030 döneminde 15 yaşına girmesiyle birlikte gençlerin sayısının artmaya devam edeceği ifade ediliyor.
İlk Genç Liderler Programı 2016 Eylül ayında BM Genel Kurulu öncesinde duyurulmuştu. Farklı alanlardan, sektörlerden ve bölgelerden gelen 2016 Dönemi Programı katılımcıları birlikte çalışarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik olarak toplumları harekete geçirmek için faaliyetlerde bulundular. İlk program ile ilgili daha fazla bilgiye www.sdgyoungleaders.org/meet-the-young-leaders adresinden ulaşılabiliniyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması öngörülen 2030 yılına kadar her yıl Genç Liderler programının uygulanması amaçlanıyor.
Bu yılki başvurular 3 Kasım tarihine kadar yapılabilecek ve sadece 18-30 yaş arasındaki gençler başvurabilecek. Başvuruların http://sdgyoungleaders.org adresinden ve internet üzerinden yapılması gerekiyor. Başvuru sahiplerinin 31 Aralık 2017 tarihinden önce 18-30 yaşlarında olması gerekiyor.
Başvurular adayların Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda daha önce yaptıkları çalışmalar göz önüne alınarak değerlendirilecek.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri nedir?
Dünya liderleri 25-27 Eylül 2015 tarihinde New York’taki BM Genel Merkezinde biraraya gelerek 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğun tüm boyutlarıyla ortadan kaldırılması ve insanlığın ortak refahının sağlanması için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini kabul etti.

Gençlik Elçisi kimdir?
Sri Lankalı Jayathma Wickramanayake 2017 Haziran ayında 26 yaşındayken BM Genel Sekreterinin Gençlik Elçisi olarak atandı. Wickramanayake, BM’nin dört ana çalışma alanı olan sürdürülebilir kalkınma, insan hakları, barış ve güvenlik ve insani yardım alanında gençlerin daha faal olmaları ve savunuculuk çalışmaları yapmaları için çalışıyor. Gençlik Elçisi konusunda daha fazla bilgiye www.un.org/youthenvoy adresinden ulaşılabiliniyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Genç Liderler programı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret ediniz:
www.SDGYoungLeaders.org
Medya için kaynak: www.SDGYoungLeaders.org/media
SSS: www.SDGYoungLeaders.org/faqs

Basın talepleri için:
Genel Sekreterin Gençlik Elçisinin Ofisi
– Frances Simpson-Allen, T: 00 1 (212) 963-1730 | E: simpsonallen@un.org
– Annie Weaver, T: 00 1 (212) 963-1032 | E: weavera@un.org

Bizi beğenin: @UNYouthEnvoy
Sosyal Medya etiketi: #UNYoungLeaders

Young_Leaders_2

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb