ÜST MENÜ

BM: Suriye’de 7. kışını yaşayan savaş nedeniyle 13 milyon insan çaresizlik içinde yardım bekliyor

Humus’ta derme çatma bir barınakta ısınmaya çalışan Suriyeli bir aile. UNICEF/Sanadiki (arşiv)

Humus’ta derme çatma bir barınakta ısınmaya çalışan Suriyeli bir aile. UNICEF/Sanadiki (arşiv)

 

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin ağırlıklı olarak kuzeyinde artan askeri operasyonlar nedeniyle soğuk hava koşullarına rağmen evlerinden kaçmaya zorlanan ailelerin savaşın yedinci kışında bir kez daha çaresizlik içinde yardım beklediğini belirtti.

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric dün düzenlenen günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Suriye’nin bir bölümü çatışmasızlık ortamını memnuniyetle karşılarken, diğer bölgeler artan askeri operasyonlar ve çatışmalarla karşı karşıya kalıyor” dedi ve Suriye’de 13 milyon kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

Dujarric, “BM yüzlerce sivilin ölmesi ve yaralanmasına neden olduğu bildirilen İdlib’in güneyinde ve Hama kırsalındaki çatışmalar nedeniyle (bölgedeki) sivillerin güvenliğinden derin endişe duyuyor” dedi.

Hali hazırda zor koşullarda yaşayan onbinlerce sivilin, 1 Aralık itibarıyla yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle evlerinden kaçmaya zorlandığı belirtiliyor.

Dujarric kış aylarının gelmesi ile birlikte öncelikli konulardan birinin, hali hazırda birçok yerlerinden edilmiş insanın yaşadığı ve kaynakların azaldığı bölgelere son dönemde kaçmak zorunda kalan ailelere güvenli barınak sağlanması olduğunu söyledi.

Sözcü, Doğu Guta’da artan çatışmaların sivillerin ateş altında kalmasına yol açtığı ve bunun sonucu olarak da sivil kayıpların ve yaralıların sayısında artış olduğu uyarısında bulundu.

Dujarric, Doğu Guta’daki tek sağlık tesisininde son hava saldırılarında hasara uğradığı yönünde endişe verisi haberler alındığını sözlerine ekledi ve İnsani Yardım Koordinasyonundan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock’un 9-12 Ocak tarihlerinde Suriye’yi  ziyaret edeceğini ve hükümet yetkilileri ile görüşeceğini ve çatışmaların siviller üzerindeki etkisini ilk elden gözlemleme imkanı bulacağını söyledi.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb