ÜST MENÜ

BM Temsilcisi Gazze sınır kapılarının kontrolünün Filistin Yönetimine devredilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi

Birleşmiş Milletler (BM)’in Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Nickolay Mladenov - BM Foto/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler (BM)’in Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Nickolay Mladenov – BM Foto/Loey Felipe

 
Birleşmiş Milletler (BM)’in Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Nickolay Mladenov, Gazze sınır kapılarının kontrolünün Hamas tarafından Filistin Yönetimine devredilmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Mledov, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bu gelişme 12 Ekim’de Kahire’de Filistinliler arasında imzalanan anlaşmasının hayata geçirilmesi bakımından çok önemli bir aşama”, dedi.

Basında yer alan haberlere göre El-Fetih ile Hamas arasında 12 Ekim’de varılan anlaşma sonucu Filistin Yönetiminin Batı Şeria’da olduğu gibi Gazze’de de tüm idari görevlerini yerine getirebilecek şekilde 1 Aralık tarihine kadar yönetimi devralması öngörülüyor. Söz konusu anlaşma kapsamında ayrıca Filistin Yönetiminin 1 Kasım itibarıyla sınır kapılarının kontrolünü de devralması planlanmıştı.

BM, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği’nden oluşan Ortadoğu Dörtlüsü 2016 Temmuz ayında yayınladığı raporunda, Filistinliler arasında birlik olmamasının iki devletli çözümün önündeki ana engel olduğunu belirtmişti.

Mladenov, “Sınır kapılarının kontrolünün devredilmesi, İsrail’in meşru güvenlik endişeleri karşılanırken sınır kapatma uygulamalarının sonlandırılmasına, Gazze’nin yeniden inşası için uluslararası yardımların önünün açılmasına, büyüme, istikrar ve refahın gelmesine yardımcı olmalıdır” dedi.

Mladenov, tüm taraflara Gazze’de güvenliğin muhafaza edilmesinin ve hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin güvenliğini ve barışın temelini zayıflatan askeri faaliyetlere son verilmesinin önemini hatırlattı.

Mladenov, BM’nin iki devletli çözüm ve Ortadoğu’da sürdürülebilir barışın sağlanması için hayati öneme sahip söz konusu süreci desteklemek üzere Filistin liderliği, Mısır ve bölge ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb