ÜST MENÜ

BM Temsilcisi Mladenov: “Gazze patlamak üzere”

Birleşmiş Milletler (BM)’in Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Nickolay Mladenov - BM Foto/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler (BM)’in Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü, Nickolay Mladenov – BM Foto/Loey Felipe

 

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov, Filistin-İsrail ihtilafının siyasi çözüm ihtimalinden uzak bir şekilde varlığını sürdürdüğünü ve “Gazze’nin patlamak üzere” olduğunu söyledi.

Mladenov, Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, “Eski yaralar kanıyor ve derinleşiyor ve savaş riskini ortaya çıkarıyor” dedi.

Suriye, Yemen ve Lübnan’ı konu alan ve 26 Nisan’da düzenlenen brifingde Gazze-İsrail sınırında yaşanan krize de geniş bir yer ayrıldı.

Son dört hafta içinde onbinlerce Filistinli sınıra yürüyerek Gazze’ye uzun süredir uygulanan ablukayı protesto ediyor.

Mladenov, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” olarak adlandırılan gösterilerin 15 Mayıs’a kadar artarak devam edebileceğini ve Batı Şeria ve diğer alanlara yayılabileceğini ifade etti.

30 Mart tarihinden  bu yana devam eden gösterilerde, İsrail güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 35 Filistinli yaşamını yitirdi ve çok sayıda Filistinlinin de yaralandığını belirten Mladenov, olaylarda hayatını kaybeden İsrailli olmadığını söyledi.

Mladenov, İsrail’den güç kullanımını orantılı hale getirmesini, Hamas ve lider kadrosundan ise göstericileri sınırdan uzak tutmalarını istedi.

Güvenlik, kalkınma ve insani durumdaki kötüye gidiş nedeniyle Gazze’nin “barut fıçısına” döndüğünü belirten Mladenov, 2014 yılındakine benzer  bir savaşın yaşanmaması için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Mladenov, tüm tarafları, İsrail ve Filistin’in bağımsız devletler olarak barış içinde birlikte varlıklarını sürdürebilecekleri iki devletli çözüm üzerine inşa edilecek sürdürülebilir bir İsrail-Filistin barışının desteklenmesi için çabalarını artırmaya çağırdı.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb