ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Orta Doğu’da barışa giden yol risklerle dolu

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov (ekranda) Güvenlik Konseyi’ni bilgilendiriyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov (ekranda) Güvenlik Konseyi’ni bilgilendiriyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov aşırıcılık, akan kan ve yerlerinden edilmenin Orta Doğu’yu etkisi altına almaya devam ettiğini bu durumun hoşgörüsüzlük, şiddet ve dini köktenciliği bölgenin de ötesinde beslediğini söyledi.

Mladenov Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “İsrail-Filistin ihtilafının aşırıcılık ve köktencilik çukuruna sürüklenmesine izin vermemiz gerektiğini hepimizin anlaması çok büyük önem taşıyor. Filistinliler, İsrailliler ve uluslararası topluluğun görevi sorumlu davranmak, gerilimin artmasını engellemek, tek taraflı hareketlerden kaçınmak ve barışı sürdürmek için birlikte çalışmaktır” ifadesini kullandı.

Mladenov konuşmasında Güvenlik Konseyi üyelerinin dikkatini İsrail’in yeni benimsediği ve işgal altında yaşayan Filistinlilerin sahibi olduğu topraklar üzerinde yapılmış mevcut binlerce yerleşimi geriye dönük olarak “düzenleme” altına alacak olan yasaya çekerek, bu yasanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve aynı zamanda İsrail baş savcısının da yasayı anayasaya aykırı bulduğunu belirtti.

Mladenov “Eğer bu yasa yürürlükte kalırsa, iki devletli çözüm ve Arap-İsrail barışı ihtimalini ciddi anlamda zayıflatacaktır” diye konuştu.

Mladenov Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde ayrıca her gün yaşanan şiddet olayları ve İsrailli sivillere karşı saldırılardan duyduğu endişeyi de ifade etti. Kısa süre önce Batı Şeria’da gerçekleşen bir olayda altı İsrailliye 18 yaşındaki bir Filistinli silah ve bıçak ile saldırmıştı.

Gazze’deki insani durum hakkında da bilgi veren Mladenov, bu kış Gazze’de çok ciddi elektrik sıkıntısı yaşandığını ve Filistinlilerin günde sadece 2 saat elektrik kullanabildiğini kaydetti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb