ÜST MENÜ

BM temsilcisi uyardı: Ortadoğu’da gerilim artabilir

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Güvenlik Konseyine bilgi veriyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Güvenlik Konseyine bilgi veriyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü kutsal mekanların olduğu Kudüs’ün eski kentinde son 11 gündür yaşanan gerginliklerin bölgenin geri kalanını da etkileyecek dini bir çatışmaya dönmesi riskini taşıdığını söyledi.

Mladenov Güvenlik Konseyinin açık oturumunda yaptığı konuşmada İsrailli ve Filistinliler son yıllarda bölgeyi etkileyen şiddet olaylarına yenilmediklerini ancak neredeyse bir yüzyıldır sayısız barışı getirme çabalarına karşın çözüme ulaşılmadığını söyledi.

Mladenov konuşmasında son 2 haftadır Kudüs’ün Eski Kentinde devam eden gerilim hakkında bilgi verirken bu gelişmelerin İsrail-Filistin sorununun dini bir çatışmaya dönüşme riski olduğunu gösterdiğini ifade etti, tarafları gerilimi azaltmaya ve krizi sonladırmaya çağırdı.

Mladenov İsrail’i uluslararası insan hakları yasaları ve insani hukuk kuralları karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye, Filistinli liderleri de zaten gergin olan ortamı daha da kışkırtıcı bildirilerle germemeye çağırdı.

En son olaylardan önceki gelişmelere de dikkat çeken Mladenov, Temmuz ayı boyunca İsrail’in Doğu Kudüs’te yerleşimler inşa etme planını devam ettirdiğine dikkat çekti.

Mladenov, “Bir kez daha vurgulamak isterim ki işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim faaliyetleri uluslararası hukuka göre yasa dışıdır ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını engelleyerek iki devletli çözüm şansını zayıflatmaktadır” dedi.

Mladenov olumlu bir gelişmeye de değinerek 10 Temmuz tarihinde iki tarafın geçici bir enerji satın alma anlaşması imzaladıklarını ve bunun Filistin’in enerji konusunda bağımsızlığına kavuşması için önemli bir adım olduğunu belirtti. Özel Koordinatör ayrıca Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere daha fazla su sağlanması konusunda da anlaşmaya varıldığını belirtti.

Gazze’deki durum hakkında da konuşan Mladenv El Fetih ve Hamas arasındaki siyasi gerilimin 2 milyon kişinin adeta “tutsak” olarak yaşamasına neden olduğunu kaydetti.

Elektrikleri kesmek gibi Hamas’ın uyguladığı “cezalandırma önlemleri”nin Gazze’deki insani durumu daha da kötü hale getirdiğini vurgulayan Mladenov Filistinliler arasındaki siyasi farklılıklar ne olursa olsun, Gazze halkının bunun bedelini ödememesi gerektiğini ifade etti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb