ÜST MENÜ

BM temsilcisi: Yemen’de uygulanabilir barış planı mümkün

Yemen'deki çatışmalar sağlık altyapısına büyük zarar verdi ve sağlık hizmetlerinin büyük oranda eksilmesine neden oldu.  Fotoğraf: WHO Yemen

Yemen’deki çatışmalar sağlık altyapısına büyük zarar verdi ve sağlık hizmetlerinin büyük oranda eksilmesine neden oldu. Fotoğraf: WHO Yemen

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi İsmail Velid Şeyh Ahmet, Yemen’de askeri bir çözüm arayışında olanların sadece savaşın neden olduğu acıyı uzatacağını, terör tehdidini artıracağını ve sorunları daha da derinleştireceğini söyledi.

Özel Temsilci Şeyh Ahmet BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği birifingde son aylarda askeri faaliyetlerde çok tehlikeli bir artış olduğunu ve sonuçlarının Yemen halkı için çok feci olduğunu bildirdi.

Şeyh Ahmet silahlı şiddet olaylarının Sana ili, Taiz kenti ve Yemen ve Suudi Arabistan arasındaki sınır bölgesi dahil olmak üzere pek çok yerde devam ettiğini belirtti.

Yemen’deki ihtilafın her iki tarafı da medyada önemli askeri ilerleme sağladıklarını iddia etseler de, özel temsilci Yemen’de askeri bir çözümün mümkün olmadığını vurguladı.

Şeyh Ahmet geçen Kasım ayında Ensarullah Hareketi ile Halk Direniş Güçleri’nin görüşmelere temel oluşturması için bir yol haritasını kabul ettiklerini ancak güvenlik düzenlemelerini müzakere etmek istememelerinin barışa katkı sağlamadığını kaydetti. Temsilci ayrıca paralel bir hükümet oluşturulması kararından duyduğu hayal kırıklığını ifade ederken, Yemen Cumhurbaşkanı Abd Rabbo Mansur Hadi’ye yapılan öneriler ışığında istişareler yapmaya çağırdı.

Şeyh Ahmet yaptığı önerilerin, her iki tarafın da ihtiyaçlarını ve endişelerini ayrıca Yemen’in siyasi, güvenlik ve sosyal durumunu göz önünde bulundurduğunu vurguladı.

Özel temsilci “Umarım Yemen’in liderleri bu trajedinin ülke üzerindeki etkisini görür ve siyasi çözüm için sağlam kararlar verir ve bu anlamsız şiddete bir son verir” ifadelerini kullandı.

BM İnsani Yardım Şefi 2017 için kıtlıkla gelen “sessiz ölümler” uyarısı yaptı 

Aynı oturumda Güvenlik Konseyini bilgilendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve BM İnsani Yardım Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien ise acilen harekete geçilmezse Yemen’de 2017 yılında kıtlık görülmesinin mümkün olduğunu söyledi.

O’Brien çatışmaların başladığı 2015 yılı Mart ayından 2016 yılının Aralık ayı sonuna kadar 7469 Yemenlinin öldürüldüğünü, 40,483 Yemenlinin ihtilaflarda yaralandığını ancak gerçek rakamların bunlardan da yüksek olduğunu kaydetti. Yemen’deki savaşta 1400 çocuk öldürüldü, 2140 çocuk yaralandı ve yaşları 8’e kadar inen 1441 çocuk ise savaşan taraflar tarafından askere alındı.

O’Brien, Güvenlik Konseyi üyelerinden bir kere daha Yemen’de derhal ateşkes ilan edilmesi, şiddet olaylarının durdurulması çağrısı yapmalarını istedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb