ÜST MENÜ

BM Uzmanı: Myanmar’da durum kötüye gidiyor

 Myanmar insan hakları özel raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré


Myanmar insan hakları özel raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Raportörü Myanmar’da bir gecede gerçek demokrasiye geçilmesi beklenmese de insan hakları konusunda bir ilerleme olması gerektiğini vurguladı. Yanghee Lee ülkede güvenlik ve insan hakları durumunun kötüye gitmesinden ulusal yetkililerinin sorumlu olduğunu, Rohnigya halkı ve diğer azınlıklar için öldürme, işkence ve insani krizin devam ettiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisinden yapılan açıklamada Lee Myanmar’a yaptığı 12 günlük ziyaret sırasında endişe verici durumları listelediğini bunlar arasında güvenlik kuvvetlerinin insanları canlı kalkan olarak kullanmaları ve alıkonanların ölmesi olduğunu belirtti.

Ziyaretini 21 Temmuz tarihinde bitiren Lee önceki hükümet tarafında kullanılan bu tür taktiklerin hala kullanılıyor olmasından hayal kırıklığına uğradığını kaydetti.

Lee “Bize Myanmar’ın bir gecede demokrasiye geçmesini beklemememiz, zamana ihtiyaç olduğu söylenmişti. Ama aynı şekilde Myanmar da yakın takibin veya özel izleme mekanizmalarının bir gecede bitmesini beklememelidir. İnsan haklarında gerçek ve farkedilir bir ilerleme olmadan bu olamaz” ifadesini kullandı.

Bağımsız BM uzmanı Rohingya halkının durumu ile ilgili özellikle endişeli olduğunu da kaydetti.

Myanmar’ın Kaçin ve Arakan eyaletlerinde Budistler ve Müslüman Rohingyalar arasındaki ihtilaf nedeniyle 5 yıldan uzun bir süredir 100 bin ila 120 bin kişi yerlerinden edilmiş biçimde yaşıyor.

Lee kuzeydeki Shan eyaletindeki durumun da kötüye gittiğini, güvenlik kuvvetleri ve silahlı gruplar hakkında hak ihlalleri ve sivillere de yetersiz destek olduğunu belirtti.

Lee “Çok sayıda öldürme, işkence ve hatta silahlı kuvvetler tarafından insanların canlı kalkan olarak kullanılması, bu olaylar bildirilirse daha fazla şiddet uygulanacağına dair tehdit iddiaları var” dedi.

Yangon ve Nay Pyi Taw ve aynı zamanda Arakan, Shan ve Kayin eyaletlerini ziyaret eden Özel Raportör hükümetin aktivite ve hareketlerini kısıtlama girişimlerinin kendisini hayretler içinde bıraktığını da sözlerine ekledi.

Özel Raportör ayrıca bazı arazilerin Özel Ekonomik Alan olarak istimlak edildiğini ancak bazı çiftçilerin hala bu topraklar için vergi ödediklerini kaydetti.

Lee ziyaretiyle ilgili olarak BM Genel Kuruluna Ekim 2017 tarihinde kapsamlı rapor sunacak.

Özel raportörler ve bağımsız uzmanlar Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Konseyi tarafından atanıyor. Bu pozisyonlar onursal olma özelliği taşıyor. Uzmanlar BM personeli olmuyor ve bu görev için maaş almıyorlar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb