ÜST MENÜ

BM uzmanı: Myanmar’ın güvenlik operasyonları etnik gruplar üzerinde yerleşmiş baskı uygulamalarıdır

Bangladeş’te mülteci karşılama noktası. OCHA/Anthony Burke

Bangladeş’te mülteci karşılama noktası. OCHA/Anthony Burke

Birleşmiş Milletler bağımsız uzmanı Myanmar Hükümetinin askeri nedenler ve güvenlik için olduğunu iddia ettiği operasyonların etnik gruplara karşı yapılan yerleşmiş baskı ve saldırı uygulamaları olduğunu söyledi.

900 bin Rohingyalı müslümanın yaşadığı Bangladeş ve Tayland’ı ziyaretinden yeni dönen BM’nin Myanmar’da insan hakları durumu özel raportörü Yanghee Lee, Kore Cumhuriyeti’nin başkenti Seul’de bir basın toplantısı düzenledi. Lee Myanmar Hükümeti ülkeye girişine izin vermediği ve her türlü işbirliğini de çektiği için Myanmar’ı ziyaret edememişti.

Lee basın toplantısında yaptığı açıklamada Myanmar askeri kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin sivillere, evlerine, ibadet yerlerine, köylülere saldırıları, cinsel taciz, rastgele tutuklama, işkence ve zorla kaybettirme vakalarına neden olduklarının nesiller boyunca ifade edildiğini kaydetti.

Lee, Kachin, Karen, Karenni ve Shan gibi konuştuğu etnik grup temsilcilerinin “Tatmadaw” resmi adıyla bilinen Myanmar silahlı kuvvetleri tarafından yakın zamanda yaşanan korkunç şiddet olaylarının benzerlerini onlarca yıldır yaşadıklarını ifade ettiklerini kaydetti.

Lee Arakan eyaletinden gelen haberler uluslararası tepkiye neden olurken, Myanmar’daki çoğu kişi için bu olayların trajik bir “déjà vu” (bir olayı daha önceden yaşamış olma) hissi uyandırdığını ifade etti.

BM Özel raportörü Myanmar’ın etnik bölgelerinde devam eden şiddetin boyutunun demokratik hakların erozyonu olduğunu, Myanmar Hükümetinin olaylara açıklık ve şeffaflık getirmek yerine geçmişin baskıcı uygulamalarında ısrarcı olduğunu belirtti.

Bangladeş’e sığınan binlerce mültecinin geri dönmelerini ancak Myanmar’ın eşit haklara sahip vatandaşları olmaları durumunda ve gönüllü, güven içinde, onurlu ve sürdürülebilir olabilirse mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Lee eşitliğin Myanmar için kritik öneme sahip olduğunu da vurguladı. Geçmişte de Myamarda’ki diğer etnik grupları şiddete maruz bırakan bu durumdan eşitliğin sağlanmasıyla kurtulunabileceğini söyledi.

Basın toplantısında uluslararası topluluğa da seslenen Lee daha geç olmadan Rohingya müslümanlarını vatandaş olarak kabul etmeleri için Myanmar’a baskı yapmalarını istedi.

Myanmar’ı ziyaret etmek için tekrar kendisine izin verilmesini umduğunu da sözlerine ekleyen Lee, Myanmar hükümeti ve diğer ortaklarla ülkedeki herkesin insan haklarını korumak için çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

BM’nin özel raportörleri ve bağımsız uzmanları merkezi Cenevre’de olan İnsan Hakları Konseyi tarafından atanıyor. Bu pozisyonlar onursal olma özelliği taşıdığı gibi, uzmanlar BM personeli olmuyor ve çalışmaları için maaş almıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb