ÜST MENÜ

BM ve ortakları Myanmar’dan kaçan beklenmedik sayıdaki mülteciye yardım ediyor

Fotoğraf: IOM  Saikat Biswas

Fotoğraf: IOM Saikat Biswas

Birleşmiş Milletler yardım kuruluşları Myanmar’dan Bangladeş’e Rohingyalı çaresiz mültecilerin hiç beklenmeyen sayıda ve hızda geçtiğini bildirirlerken, acil yardım için de uluslararası destek sağlanması için çağrı yaptılar.

BM Göç Örgütü IOM son iki buçuk haftada 370 bin kişinin Bangladeş sınırından geçtiğini belirtti.

IOM’in Asya-Pasifik Bölgesi Sözcüsü Chris Lom BM Haber Merkezine Bangladeş’in sınır kenti Cox’s Bazar’dan yaptığı açıklamada “BM kuruluşları ve Bangladeş Hükümeti zaten 600 bin Rohingyalı mültecinin yaşadığı Bangladeş’e 100 bin kişi gelmesini bekliyorlardı. Hiç kimse bu kadar büyük bir toplu göç beklemiyordu” dedi.

Yardım çalışmalarına bizzat katılan Lom, konuştuğu insanların çok savunmasız ve travma geçirmiş  olduklarını kaydetti.

IOM sözcüsü yüzlerce insanın nerede yer bulursa oraya kamp kurduğunu, durumun insani bir krize dönüşmemesi için uluslararası topluluk tarafından tam anlamıyla fonlanan koordineli bir acil müdahaleye gerek olduğunu vurguladı.

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in Bangladeş Ofisi Çocuk Koruma Birimi Şefi Jean Lieby de Rohingyalı mültecilerin yüzde 60’ının çocuk olduğunu bildirdi.

Lieby “Buradaki Rohingya kamplarında ilk gördüğünüz çok sayıda çocuk. Günlerdir uyumamış, zayıf düşmüş ve aç çocukları görüyorsunuz” diye konuştu.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb