ÜST MENÜ

BM yardım kuruluşları Musul harekatı kapsamında yerlerinden edilebilecek sivillere yardıma hazırlanıyor

Musul’dan kaçmak zorunda kalan Iraklı kadın ve çocuklar Erbil’deki Debaga kampında yemek sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. UNICEF/Anmar

Musul’dan kaçmak zorunda kalan Iraklı kadın ve çocuklar Erbil’deki Debaga kampında yemek sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. UNICEF/Anmar

 

Irak’ta faaliyette bulunan Birleşmiş Milletler insani yardım kuruluşları Musul’un Deaş’ten kurtarılması için başlatılan askeri harekat kapsamında 2016 yılında en büyük sayıda insanın yerlerinden edilme ihtimaline karşı önlem alıyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke göçün her an başlayabileceğini söyledi.

OCHA ve diğer BM kuruluşları Musul harekatı kapsamında ilk haftalarda 200 bin kişinin, en kötü senaryoda ise bir milyon kişinin yerlerinden edilebileceği, bu sayının 700 binin barınma ihtiyacı olacağı ihtimalini değerlendiriyor.

BM yetkilileri bunun en kötü senaryo olduğunu ve gerçekleşmesi halinde son yıllarda insanların karşı karşıya kaldığı en büyük zorla yerlerinden edilme felaketlerinden biri olacağını belirtiyor.
Laerke, sivillerin korunmasının öncelikleri olduğunu ve hali hazırda arazide koruma gözleme ekiplerinin bulunduğunu söyledi.

Laerke, “BM elindeki kaynaklar çerçevesinde mümkün olacak en iyi şekilde hazırlandı. Hazırlık çalışmaları için 367 milyon ABD Dolarına ihtiyaç duyuluyor, ancak bu miktarın hepsi toplanabilmiş değil” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü William Spindler bir yandan barınma ve diğer acil durum yardım hazırlıklarını yaparken diğer yandan da ilave kaynak talebinde bulunduklarını söyledi.
Spinder, Musul harekatının son yıllardaki en büyük sayıda insanın yerlerinden edilmesine yol açabileceği endişesinin yaşandığını belirtti. Hali hazırda 3,3 milyon Iraklı bir diğer deyişle ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u evlerinden edilmiş bulunuyor.

Spindler, UNHCR’ın hali hazırda 45 bin kişiye barınma imkanı tanıyabilecek beş kamp açtığını, kamp sayısının 11’e kapasitesinin de 120 bine çıkarılmasının planlandığını belirtti. UNHCR ve ortakları ilave kamplar da açmaya hazırlanıyor, ancak Irak hükümetinin güvenli alan belirlememesi nedeniyle bu alanda ilerleme sağlanamıyor.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte barınak ihtiyacı daha da artıyor.

BM yetkilileri göç durumunda başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere korunmaya en muhtaç grubun istismara uğrayabileceği, etnik ve mezhepsel ihtilaflar yaşanabileceği, ailelerin parçalanabileceği uyarısında bulunuyor ve tüm taraflardan uluslararası hukuktan gelen sivilleri koruma sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesini istiyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb