ÜST MENÜ

BM: yaşlı nüfusun yeteneklerinden yararlanarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarına hız verebiliriz

olderBirleşmiş Milletler yetkilileri, Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle yaptıkları açıklamalarda, çoğu zaman yaşlı nüfusun topluma yaptığı katkıların göz ardı edilebildiğini, bir çoğunun bakım hizmetlerinden tam olarak yararlanamadığını belirttiler ve uluslararası topluluktan yaşlıların kalkınmaya daha fazla katkıda bulunmalarına imkan tanınmasını istediler.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününde yayınladığı mesajında “2050 yılında her beş kişiden biri 60 yaş ve üzerinde olacak. Yaşlı nüfusun kim olursa olsun, nerede olursa olsun hepsinin ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine erişmelerini sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Yaşlı nüfusun diğer gruplara oranla süreğen sorunlar yaşama ve birden fazla rahatsızlığa maruz kalma gibi durumlardan daha fazla etkilendiği bildiriliyor. Oysa günümüzün sağlık sisteminin çoklu koşulları değil, hastalıkları tek tek teşhis ve tedavi üzerinde yoğunlaştığı ifade ediliyor.

DSÖ tarafından hazırlanan Yaşlılar için Entegre Bakım Kılavuzunda sağlık ve bakım hizmetlerinin yaşlı nüfusun ihtiyaçlarına göre koordine edilmesi gerektiği belirtiliyor, kapsamlı teşhis ve bakım planlarının yaratılması isteniyor.

Ancak, zengin ülkelerde dahi insanların entegre hizmetler alamadığını belirtiliyor. 11 üst gelir seviyesine sahip ülkede yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 41’inin son iki yıl içinde bakım hizmetleri koordinasyonunda sorun yaşadığı ifade ediliyor.

“Dünya sağlık sistemleri yaşlı nüfus için hazır değil” diyen DSÖ Yaşlanma ve Yaşam Dairesi Başkanı John Beard yeni DSÖ kılavuzunun konuya çözüm getirmek üzere hazırlandığını belirtti.

Dünya Yaşlılar Günü olumsuz stereo tipleme ve yanlış algıların ortadan kaldırılmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl 1 Ekim tarihinde kutlanıyor.



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb