ÜST MENÜ

BM Yetkilileri: Arakan sorunu Myanmar’da başladı, çözüm de Myanmar’da bulunmalı

Fotoğraf: UNICEF/LeMoyne Myanmar'dan Bangladeş'e geçen Arakanlı mültecileri

Fotoğraf: UNICEF/LeMoyne
Myanmar’dan Bangladeş’e geçen Arakanlı mülteciler

Myanmar’da yaşanan şiddet olayları sonucu yaklaşık 700 bin Arakanlının evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınmasından bu yana altı ay kadar bir sürenin geçtiğini hatırlatan Birleşmiş Milletler yetkilileri, Myanmar’da Arakanlılara uygulanan baskılar da dahil olmak üzere sorunun ana nedenlerine çözüm bulunması için zamanının geldiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, video konferans yoluyla katıldığı Güvenlik Konseyi toplantısında “Yakında yeni bir acil durumla karşılaşma ihtimalimiz olduğu için zamanla yarışıyoruz” dedi.

Grandi Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Kutupalong’un dünyanın en büyük mülteci yerleşim yeri haline geldiğini, Muson yağmurları sezonunun Mart ayında başlayacak olması nedeniyle 107 bin mültecinin sel ve toprak kayması tehdidi altında kalabileceğini söyledi.

“Bangladeş hükümeti hazırlık çalışmalarının başını çekiyor, ancak bir felaketin yaşanmaması için uluslararası topluluğun mutlaka yardım etmesi gerekiyor” diyen Grandi soruna Myanmar’ın içinde bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Grandi, Arakanlıların evlerini terk etmelerine yol açan ve yıllardır süre giden dışlanma, haklarının verilmemesi, vatandaş kabul edilmemeleri gibi sorunların henüz çözüme ulaştırılamadığını hatırlattı.

Grandi, yıkıcı şiddet döngüsüne bir son verme zamanının geldiğini, bunun için de Arakanlıların yıllardır karşı karşıya oldukları dışlanmayı önleyecek önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Güvenlik Konseyine bilgi veren BM yetkililerinden biri de Siyasi İşlerden Sorumlu BM Müsteşar Yardımcısı Miroslav Jenca idi.

Janca BM Genel Sekreterinin belirlediği üç ana hususta ilerleme sağlanmasına rağmen, uygulamanın tam olmadığını söyledi.

Jenca güvenlik ortamının iyileştiğini, ancak Myanmar’ın Bamar ve Rakhine bölgesinde bulunan Arakanlılara karşı tehditlerin sürdüğünü belirtti.

Jenca, ikinci olarak ise BM’nin, Rakhine eyaletindeki insanı durumu ve insan haklarını gözlemleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu erişim izinlerinin tamamına sahip olmadığını söyledi.

Jenca, üçüncü sırada Arakanlıların güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine geri dönmelerini sağlayacak imkanlara değindi. Jenca, Myanmar hükümetinin, Danışma Kurulunun toplanması da dahil olmak söz konusu süreci hızlandırmak üzere bir dizi üst düzey adımlar attığını belirtti. Danışma Kurulunun sorunun çözümü için yaptığı öneriler arasında tüm insani yardım çalışmalarına BM’nin de en kısa sürede katılmasına, medya mensuplarının bölgede çalışmalarına, bağımsız bir araştırma komisyonunun kurulmasına izin verilmesi gibi hususlar yer alıyor.

Jenca ayrıca, Myanmar makamlarına tutuklanan iki Reuter haber ajansı çalışanını serbest bırakılması, ifade özgürlüğü ve bilgiye ulaşma haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Jenca, tutuklanan iki gazetecinin hazırladığı ve Reuters tarafından yayınlanan haberde Inn Din köyünde 10 Arakanlı erkeğin infaz edilişinin anlatıldığını, AP haber ajansının da Gudar Pyin köyünde beş toplu mezar bulunduğu yönünde bir haber yayınladığını belirtti.

Jenca, kalıcı barış ve adaletin sağlanabilmesi için uluslararası topluluğun söz konusu korkunç hak ihlali haberlerini dikkate alması gerektiğini ifade etti.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb