ÜST MENÜ

BM yetkilileri: Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilere uluslararası yardımların hızla arttırılması gerekiyor

 

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Arakanlı mülteci bir kadın BM ve ortaklarınca dağıtılan gıda yardımlarından alıyor - WFP/Saikat Mojumder

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Arakanlı mülteci bir kadın BM ve ortaklarınca dağıtılan gıda yardımlarından alıyor – WFP/Saikat Mojumder

 

BM insani yardım yetkilileri, Myanmar’da yaşanan şiddet olayları sonucu evlerinden kaçmak zorunda kalarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin yaşadığı krizin çözülmesi için uluslararası topluluğa çağrı yaptı.

BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, çok sayıda Arakanlı mültecinin kamplara sığındığı Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Krizin ana nedenleri bildiğiniz üzere Myanmar’da ve çözümlerde Myanmar’da bulunmalı” dedi.

Yardım çalışmalarının hız kazandığını ifade eden Lowcock şu ana kadar yardım kuruluşlarınca toplam olarak bir milyondan fazla erzak dağıtıldığını, 300 binden kişiye su ve hijyen yardımı yapıldığını, 100 binden fazla çocuğun da aşılandığını, 50 binden fazla kişiye de psikolojik destek verildiğini söyledi.

Tüm bu çalara rağmen, mülteci sayısındaki büyüklük nedeniyle yardımların daha fazla arttırılması gerektiği ifade ediliyor.

“Kamplardaki durum çok kötü. Çalışmalarımızı şu anki seviyenin çok daha ötesine götürmemiz gerekiyor” diyen Lowcock uluslararası topluluktan da yardımları arttırmasını istedi.

Lowcock, Birleşmiş Milletler Acil İnsani Yardım Fonundan (CERF) 12 milyon ABD Dolarlık bir kaynağı daha yardım çalışmalarına aktardığını sözlerine ekledi. Böylece bugüne kadar kullanılan BM CERF fonlarının toplamı 19 milyon ABD Doları seviyesine ulaşmış bulunuyor.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) verilerine göre Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin sayısı 509 bin seviyesine çıkmış bulunuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Göç Örgütü (IOM) dahil BM kuruluşları Bangladeş hükümeti ile iş birliği halinde Arakanlı mültecilerin acil ihtiyaçlarını mümkün olduğunca karşılamak ve acılarını hafifletmek için yoğun çaba harcıyor. BM kuruluşları ayrıca, mülteci krizinin yerel nüfus üzerindeki baskılarını azaltmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

1992 yılında Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin kaldığı ve son dönemde ilave mülteciye ev sahipliği yapan Kutupalong Mülteci Kampında iki gün önce bir diyare tedavi merkezi açılmış bulunuyor. Bu hafta sonuna kadar ise üç ayrı tedavi merkezindeki yatak kapasitesinin 80’e çıkarılması hedefleniyor.

BM kuruluşları ve Bangladeş hükümetinin yürüttüğü ortak çalışmalar sayesinde yürütülen çocuklara yönelik kızamık aşısı kampanyası da devam ediyor. Ayrıca koleraya karşı da benzer bir kampanya başlatılmış bulunuyor.

Ayrıca BM çalışanları ve gönüllülerden oluşan ekipler mülteci kamplarında ve mültecilerin yerleştiği diğer alanlarda incelemeler yaparak varsa, tedaviye muhtaç kişileri belirlemeye çalışıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb