ÜST MENÜ

BM yetkilileri: İnsanların alım gücünün yeteceği konutların inşası kalkınma ve sosyal eşitliğin anahtarıdır

Fotoğraf: Ekim ayı kent ayı tasarım yarışması düzenleniyor - UN-HABITAT/Alejandro Montes

Fotoğraf: Ekim ayı kent ayı tasarım yarışması düzenleniyor – UN-HABITAT/Alejandro Montes

Birleşmiş Milletler yetkilileri hali hazırda dünya genelinde 1,6 milyar insanın gecekondu ve kaçak yapılar gibi uygun olmayan koşullardaki konutlarda yaşadığını belirterek insanların alım gücünün yeteceği konutların üretilmesinin kalkınma ve sosyal eşitliğin sağlanmasının merkezinde yer aldığını belirtti.

Her yıl 3 Ekim’de kutlanan Dünya Habitat (İnsan Yerleşimleri) Günü vesilesiyle “Kent Yaşamı” ayı ilan edilen Ekim ayı boyunca dünyanın dört bir yanında kent yaşamına vurgu yapılmak üzere etkinlikler düzenlenmesi bekleniyor. Bu yılki Dünya Habitat Gününün temasını da “Konut Politikaları Herkes için Erişilebilir Evler Olmalı” başlığı teşkil ediyor.

UN Habitat İcra Direktörü Dr. Joan Clos gün vesilesiyle yayınladığı mesajında “Milyonlarca insanın uygun evi yokken, boş evler stoğu giderek artıyor” dedi.

Dr. Clos, herkese uygun konut konusunun kalkınma, sosyal barış ve eşitlik için stratejik öneme sahip karmaşık bir konu olduğunu sözlerine ekledi.

Bu yılki kutlamalar ayrıca Habitat III olarak bilinen Yeni Kent Ajandasının BM Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Konferansında kabul edilişinin yıldönümüne rast geliyor.  Habitat III kentleşmenin kalkınmanın ayrılmaz bir parçası ve refah ve büyümenin ön şartı olduğunu vurguluyor.

Dr. Clos: “Konut konusunu piyasalara bırakmak başarısızlıkla sonuçlandı” 

Konut fiyatları konusunda yapılan bir araştırmaya göre son 20 yıl içinde talebin artmasına rağmen konut alımı ve hatta kirada oturmak dahi dünya nüfusunun çoğunluğu için büyük oranda mali olarak karşılanamaz hale geldi.

Dr. Clos, “Konut sektörünün piyasalara bırakılması herkesin (mali) gücüne yetecek konutların üretimi açısından başarısızlıkla sonuçlandı” dedi.

Dr. Clos herkesin konut sektörünün 2008 küresel ekonomik krizinin merkezinde olduğunu hatırlayacağını, aslında konut sektörünün kent politikalarıyla anılması gerektiğini söyledi.

Günümüzde Dünya genelinde 1,6 milyar insanın gecekondular ve kaçak yapılar gibi uygun olmayan koşullardaki konutlarda yaşadığını belirten Dr. Clos, başta kadınlar, gençler ve gecekondularda yaşayanlar olmak üzere en yoksul ve en yardıma muhtaç kesimin konut sorununun giderilmesinin küresel kalkınma gündeminin önceliği olması gerektiğini belirtti.

Sağlam konut politikalarının teşvik edilmesinin ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele, güçlü toplumlar inşa edilmesi ve enerji tasarrufu açısından da büyük önem taşıdığı ifade ediliyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb