ÜST MENÜ

BM yetkilisi: İdlib’deki durum son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir

İdlib’in Maarat el-Numan şehrinde çocuklar yıkıntılar arasından temel derslerin verildiği okula gidiyor - UNICEF/Giovanni Diffidenti

İdlib’in Maarat el-Numan şehrinde çocuklar yıkıntılar arasından temel derslerin verildiği okula gidiyor – UNICEF/Giovanni Diffidenti

 

Birleşmiş Milletler Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, silahlı gruplar arasındaki çatışmaların artması sonucu Suriye’nin İdlib vilayetindeki durumun son derece olumsuz sonuçlar doğurabileceği  bir hale geldiği uyarısında bulundu.

Moumtzis, Cenevre’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İdlib vilayetindeki 2,5 milyon kişiden 1,2 milyonunu evlerinden edilenlerin oluşturduğunu belirtti.

Durumun “içler acısı” olduğunu ifade eden Moumtzis, İdlib’in, Suriye yönetimince ellerinde tutukları bölgelerden çıkarılan muhalif muharip grupların ve müttefiklerinin sığındığı bölge haline geldiğini belirtti.

Moumtzis açıklaması ayrıca, İdlib’e yönelik hava saldırılarından sonra yapıldı. Genel Sekreter Antonio Guterres de söz konusu hava saldırılarının soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

İdlib’e özel bir çare  bulunması gerektiğini belirten Moumtzis, hali hazırdaki durumun son derece ciddi sonuçlar doğurabileceğini, başta çocuk, kadın ve yaşlılar olmak üzere sivillerin korunmasına yönelik gerekli önlemler alınmadığı taktirde Doğu Halep ve Doğu Guta’da yaşanan olaylarının benzerlerinin yaşanabileceğini söyledi. 

Moumtzis,‘‘Çatışmaların artmasıyla 2,5 milyon kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlemek zorunda kaldığını görmekten endişe ediyoruz. Suriye içinde gidebilecekleri başka yer yok’’ dedi ve uluslararası topluluğa İdlib’in kan gölüne dönmesinin önlenmesi için soruna müzakere yoluyla bir çözüm bulunması çağrısı yaptı.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb