ÜST MENÜ

BM yetkilisi: Musul ve ötesinde milyonlarca yerlerinden edilmiş Iraklıyı desteklemek için çalışmaların devam etmesi gerekli

Musul’un batısındaki Yarmuk’tan aileler kaçarken. Fotoğraf: OCHA/Themba Linden

Musul’un batısındaki Yarmuk’tan aileler kaçarken. Fotoğraf: OCHA/Themba Linden

Musul’u ziyaret eden üst düzey BM yetkilisi bölgede yapılan büyük insani yardım çalışmasını övdü ancak milyonlarca insanın ülke içinde yerlerinden edildiği Irak’ta krizin daha sona ermekten çok uzak olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter ve İnsani Yardım Koordinatör Yardımcısı Ursula Mueller ziyaretiyle ilgili yayınladığı basın açıklamasında “Irak’taki insani yardım operasyonunun kazanımlarını övgüyle karşılıyor ve ulusal müdahalenin de etkileyici olduğunu vurgulamak istiyorum” ifadesini kullandı.

Mueller “beni en çok etkileyen şeylerden biri ulusal paydaşlar, BM kuruluşları ve ön cephedeki hükümet dışı kuruluşların işbirliği düzeyi oldu” dedi.

24-26 Temmuz tarihlerinde Irak’ı ziyaret eden Mueller Musul’un batı bölümünde tamamen yıkılmış yerleri gördüğünü belirtirken “Tamamen yıkılmış evler ve hepsi yıkılmış semtler gördüm, hiç şüphesiz yıkıntıların arasında anlatılmamış sayısız trajediler var” ifadesini kullandı.

Musul’dan yaklaşık 1 milyon insan kaçtı. Bu sayıya ayak uydurmaya çalışan insani yardım çalışanları rekor sayılacak sürede acil durum alanları ve kamplar kurdular. 18 binin üzerinde kişi travma noktalarında tedavi edildi, 250 bin yetişkin ve çocuğa psikolojik ilk yardım ve psiko-sosyal destek sağlandı.

Genel Sekreter yardımcısı Musul’un ötesinde de milyonlarca yerlerinden edilmiş Iraklıya yardım için çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Mueller “Önümüzdeki aylarda yüzbinlerce insan evlerine dönmeye çalışacak, bunu isteyerek, güvenle ve onurlu bir şekilde yapabilmeliler” diye vurguladı ve “Yıkımın düzeyi ve zararlı patlayıcıların kontaminasyonu nedeniyle bazıları ise bir süre daha evine dönemeyecek” diye ekledi.

Mueller ziyareti sırasında Yezidi temsilcilerle de biraraya geldi.

Mueller “Iraktaki azınlıkların korunması hala en önemli öncelik. Etnik köken veya dini ne olursa olsun kadınların tecavüz, esir alma ve diğer şiddet türleriyle hedef alınması bu krizin özellikle rahatsızlık verici bir özelliği oldu” ifadesini kullandı.

Mueller ziyareti sonucu en önemli bulgularından birinin Irak’taki insani krizin sona ermekten henüz çok uzak olduğunu görmesi olduğunu belirtti.

Mueller “Aileler sevdiklerini, evlerini ve geçim kaynaklarını kaybettiler. Uluslararası topluluğa Irak’taki insani yardımı tam anlamıyla desteklemeye devam etmeye çağırıyorum. Birleşmiş Milletler Irak haklının yanında olmaya onları desteklemeye devam edecektir” dedi.

Mueller uluslararası topluluğa 3.5 milyon Iraklıya yapılan yardımlar için teşekkür ederken, 2017 Irak insani yardım operasyonları için istenen 985 milyon Doların henüz yarısının bile karşılanmadığını da hatırlattı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb