ÜST MENÜ

BM Yetkilisi: “Myanmar’daki 400 bin Rohingya’yı unutmamalıyız”

Arakan'da yerlerinden edilmişlerin kaldığı bir kampta bir Rohingya müslümanı. Fotoğraf: OCHA/Htet Htet Oo

Arakan’da yerlerinden edilmişlerin kaldığı bir kampta bir Rohingya müslümanı. Fotoğraf: OCHA/Htet Htet Oo

Birleşmiş Milletler’in insani yardımlardan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Ursula Mueller Rohingya Müslümanlarının Myanmar’dan Bangladeş’e toplu olarak kaçışlarının Dünyanın dikkatini çektiğini ancak uluslararası topluluğun hala Myanmar’da çok kötü durumlarda yaşayan 400 bin Rohinya’yı unutmaması gerektiğini söyledi.

Kısa süre önce Myanmar’ı ziyaret eden Mueller, New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Bangladeş-Myanmar sınırının her iki tarafında da Dünya’nın en büyük vatansız insan topluluğunu etkileyen insani krizler var” ifadelerini kullandı.

Mueller “Cox Bazar’daki [Bangladeş] mülteci kamplarında yaşanan trajedi haklı olarak Dünya’nın dikkatini çekti, ancak hala Arakan Eyaleti’nde yaşayan ve hareket kısıtlamaları yüzünden zorlu bir yaşam süren ve marjinalleştirilen 400 bin Müslümanın durumunu unutamayız, unutmamalıyız” dedi.

Mueller Myanmar’da kalan Rohingya Müslümanlarının uygulanan kısıtlamalar yüzünden sağlık hizmetleri, eğitim, geçim kaynakları gibi olanaklara erişemediklerini söyledi.

Mueller düzenlediği basın toplantısından önce BM Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada Myanmar ziyareti sırasında Myanmar lideri Nobel ödülü sahibi Daw Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere üst düzey yetkililerle görüştüğünü söyledi.

Mueller görüşmede şiddet olaylarına son vermenin ve istikrar, barış ve uzlaşının önemini konuştuklarını belirtti. Mueller Suu Kyi’ye insani ihtiyaçlar için Birleşmiş Milletler’in desteğe hazır olduğunu ifade ettiğini kaydederken, Myanmar liderinden insani yardım çalışanlarına tam erişim sağlamasını istediğini kaydetti.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb