ÜST MENÜ

BM’den cinsel sömürü ve tacizin kökünü kazıyacak yeni bir yaklaşım

Soldan sağa: Nancee Bright (Genel Sekreterin Çatışmalarda Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi) Lisa Buttenheim (Saha Destek Bölümü), Maria Luiza Viotti, Özel Kalem Müdiresi, ve Christian Saunders (Yönetim Bölümü) cinsel sömürü ve şiddetten koruma konusunda basını bilgilendiriyor. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Soldan sağa: Nancee Bright (Genel Sekreterin Çatışmalarda Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi) Lisa Buttenheim (Saha Destek Bölümü), Maria Luiza Viotti, Özel Kalem Müdiresi, ve Christian Saunders (Yönetim Bölümü) cinsel sömürü ve şiddetten koruma konusunda basını bilgilendiriyor. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Birleşmiş Milletler’in hiçbir zaman ve hiçbir şekilde tecavüz, cinsel şiddet, sömürü ve taciz gibi menfur ve ahlaksız suçlarla bir alakası olmaması gerektiğini vurgulayan BM Genel Sekreteri António Guterres BM bayrağı altında bu tür tacizlerin önlenmesi ve bunlara karşı mücadelede kurbanları merkezine alan bir yaklaşım getiren raporunu açıkladı.

Guterres raporuyla ilgili yayınladığı mesajında “Bu tür zalim eylemler hiç olmamalı. Birleşmiş Milletler çatısı altında hizmet eden hiç kimsenin hiçbir şekilde böylesi menfur ve ahlaksız suçlarla bir alakası olmamalı” dedi. “Tek bir ses olarak ilan edelim: Cinsel sömürü ve taciz suçu işleyen ve bunu görmezden gelen hiç kimseyi hoş görmeyeceğiz. Hiç kimsenin bu suçları BM Bayrağı ile örtmesine izin vermeyeceğiz” diye de ekledi.

Genel Sekreterin ‘Cinsel sömürü ve tacizden korunmak için özel önlemler: Yeni Bir Yaklaşım’ başlıklı raporunda temelini şeffaflık, hesap verebilirlik ve adaletin sağlanmasının oluşturduğu ve kurbanları merkezine alan bir yaklaşım anlatılıyor.

Cinsel sömürünün köklerini toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığından aldığını kaydeden Guterres BM misyonları ve barış gücü operasyonları dahil olmak üzere tüm BM sistemi içinde toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmenin eşdeğerliliği sağlayacağını ve taciz vakalarını azaltacağını kaydetti.

Söz konusu yeni yaklaşım kurbanların hakları ve onurlarına, suçlu olanların cezasız kalmalarının sona ermesine, bu suçlardan etkilenen sivil toplum, yerel halk dahil olmak üzere herkesin akıl ve rehberliğine  başvurulmasına ve bu korkunç suçu sona erdirmek için farkındalık yaratıp, en iyi uygulamaların paylaşılması konularına odaklanıyor.

Raporda ayrıca Üye Devletlerle bu konuda işbirliği yapılması gerektiği vurgulanıyor ve 2017 yılında Genel Kurul’un 72. Oturumu sırasında cinsen sömürü ve taciz konusunda bir üst düzey toplantı yapılması için çağrı yapılıyor.

Söz konusu stratejinin lansmanını takiben yapılan basın toplantısında konuşan Genel Sekreter’in Özel Kalem Müdiresi Maria Luiza Ribeiro Viotti de cinsel sömürü ve şiddet konusunun BM Genel Sekreteri için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu konuda BM’nin alacağı önlemlerin yanı sıra ortaklıklarla yapılacaklara da büyük önem verdiğinin altını çizdi.

Viotti “[Cinsel sömürü ve şiddet] sadece BM’ye özel bir sorun değil, ancak BM malesef çok üzücü bir şekilde ve tek başına bu suçla ilişkilendirilmiştir. Bunun tek başına altından kalkabileceğimiz bir konu olmadığının farkına varmamız gerekiyor. Üye Devletlerimizle işbirliği içinde bir yaklaşım ve ortaklığa ihtiyacımız var” diye konuştu.

Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://undocs.org/A/71/818

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb