ÜST MENÜ

BM’nin küresel uyuşturucu sorunu ile mücadele için yeni politikası “önce insan” diyor

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Yury Fedotov  Genel Kurul Özel Oturumunun açılışında konuşmasını yapıyor. BM Foto/Manuel Elias

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Yury Fedotov Genel Kurul Özel Oturumunun açılışında konuşmasını yapıyor. BM Foto/Manuel Elias

 


 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 19 Nisan’da başlayan özel oturumda küresel uyuşturucu sorunu ile mücadele konusunda belirlenecek yeni politikalar ele alınıyor.

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Yury Fedotov da, Genel Kurul Özel Oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, merkezinde insanın yer aldığı yeni politikanın uyuşturucu ile mücadele konusunda acil, ortak ve birlikte harekete geçilmesi ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Fedotov “İnsanları merkeze koymak demek küresel uyuşturucu sorunu ile mücadelenin temelini vurgulamak ve ilgili uluslararası sözleşmelerin insanların sağlığını ve refahını öngördüğünü bir kez daha ortaya koymaktır” dedi.

Üç gün sürecek görüşmelerde, BM’ye üye 193 ülke geçtiğimiz ay merkezi Viyana’da bulunan Narkotik Komisyonu (CND) tarafından kaleme alınan ve küresel uyuşturucu sorunu ile müdalede yeni bir politika belirlenmesini amaçlayan çerçeve sözleşmeyi ele alıyor. Söz konusu taslak sözleşme, küresel uyuşturucu sorunu ile mücadele edilebilmesi için bireyler, aileler, camialar ve toplumlara gerekli ihtimamın gösterilmesini ve bu yolla tüm insanlığın sağlıklı, güvenliği sağlanmış ve refaha erişmiş bir geleceğe sahip olmasını temin etmeyi hedefliyor.

Fedotov, konuşmasında ayrıca, insanlara öncelik verilmesinin sağlık ve insan haklarının dengelendiği bir yaklaşımın izlendiği ve tüm toplumların güvenliğinin güçlendirilmesi anlamına geldiğini de belirtti ve yeni politikanın gençleri ve onların sağlıklı bir yaşam tarzı edinmelerini ve kalkınmaya katkılarını garanti altına almasının şart olduğunu vurguladı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb