ÜST MENÜ

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde öldürülen 14 barış gücü personeli için tören yapıldı

 Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde saldırı sonrası öldürülen 14 BM Barış Gücü personeli için tören düzenlendi. Fotoğraf: MONUSCO/Alain Coulibaly


Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde saldırı sonrası öldürülen 14 BM Barış Gücü personeli için tören düzenlendi. Fotoğraf: MONUSCO/Alain Coulibaly

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Birleşmiş Milletler misyonunda 7 Aralık tarihinde mavi berelilere karşı yapılan tarihin en kötü saldırısında hayatlarını kaybeden Tanzanyalı Barış Gücü personelleri için bir tören düzenlendi.

BM’nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki MONUSCO misyonunun Beni bölgesinde yer alan Semuliki kampına yapılan saldırı sonucu 14 Tanzanyalı Barış Gücü personeli ölmüş, 44 personel de yaralanmıştı. Bir barış gücü personeli ise hala kayıp. Saldırıyı Müttefik Demokratik Güçlerinin gerçekleştirdiğinden şüpheleniliyor.

Beni kentinde düzenlenen törende BM Genel Sekreterinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti özel temsilcisi yardımcısı David Gressly misyonun asker, polis ve sivil personelini sivilleri korumak da dahil olmak üzere operasyonun görevlerini yerine getirmeye devam etmeleri için teşvik etti. Gressly “işimizi yapmaya devam etmeye kararlıyız” diye konuştu.

Törenin ardından 14 mavi berelinin cenazeleri Tanzanya’ya gönderildi.

Genel Sekreter António Guterres ve BM Güvenlik Konseyi saldırıyı şiddetle kınamışlardı.

Guterres “Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne karşı bu kasıtlı saldırılar kabul edilemez ve savaş suçu teşkil eder. Böylesi saldırılar için hiçbir yerde cezasız kalmamalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb