ÜST MENÜ

DSÖ: Hepatit ile mücadele Dünyada ivme kazanıyor

Bangladeş’in Khulna kentinde sağlık görevlisi elindeki karma aşıyı gösteriyor. Fotoğraf: UNICEF/Shehab Uddin

Bangladeş’in Khulna kentinde sağlık görevlisi elindeki karma aşıyı gösteriyor. Fotoğraf: UNICEF/Shehab Uddin

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Dünya Hepatit Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada hepatit ile mücadelenin küresel olarak ivme kazandığını bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus sonuçları yeni açıklanan bir çalışmaya göre ülkelerin hepatitle mücadele taahhütlerini eyleme dönüştürdüklerini görmenin cesaret verici olduğunu söyledi. Halk arasında hepatit sarılık hastalığı olarak biliniyor.

Ghebreyesus “Bu korkunç hastalığı yok etmede büyük etkisi olan müdahalelerin neler olduğunun belirlenmesi önemli bir adım” dedi ve pek çok ülkenin Hepatit B’ye karşı aşılamayı arttırdıklarına dikkat çekti.

28 ülkeden toplanan yeni DSÖ verilerine göre ülkelerin neredeyse hepsi ulusal üst düzey hepatiti ortadan kaldırma komiteleri kurmuş ve ülkelerin yarısı hepatitle mücadele için ayrı fon ayırmış durumdalar.

Çalışmanın bulgularına göre incelenen ülkelerin yüzde 86’sı ulusal düzeyde hepatiti ortadan kaldırmak  için hedefler belirlemiş ve yüzde 70’i hepatitten korunma, hepatitin teşhisi ve tedavisi için ulusal planlara sahip durumdalar. Ayrıca ülkelerin yaklaşık yarısı hepatit tedavisine herkesin ulaşmasını sağlayarak hastalığı yok etmeyi amaçlıyorlar.

Ancak DSÖ’nün HIV ve Küresel Hepatit Programı Direktörü Gottfried Hirnschall’ın da belirttiği gibi DSÖ hepatitle mücadele konusundaki ilerlemenin daha da hızlanmasını bekliyor. Hinschall konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hepatitin ortadan kaldırılması amaçlı ulusal mücadele ivme kazanıyor. Ancak henüz hepatiti olan her 10 insandan en iyi durumda sadece biri hepatiti olduğunu biliyor ve tedaviye erişebiliyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü bu hafta onaylı Hepatit C ilaçlarına tedaviye erişimi artıracak yeni bir jenerik tedaviyi de ekledi.

 

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü bu yıl 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin sağlık ile ilgili hedeflerine ulaşma çalışmalarını artırmak için “Hepatiti Yok Et” temasını kullanıyor.

 

Hirnschall “hepatitin yok edilmesinin bir gerçek olması için ülkelerin çalışmalarını hızlandırmaları ve hayat kurtaran yatırımları artırmaları gerekiyor. Hala milyonlarca insanın hepatit için test edilmemesinin ve ihtiyaçları olan tedaviye erişememelerinin hiçbir gerekçesi yok” ifadelerini kullandı.

 

2015 yılında viral hepatit dünyada 325 milyon insanı etkiledi, 257 milyon insan hepatit B ile yaşıyordu ve 71 milyon insanın da hepatit C’si vardı. Hepatitin beş başlıca türü bulunuyor ve B ve C en öldürücüleri olarak biliniyor. Viral hepatit 2015 yılında 1.34 milyon insanın ölmesine neden oldu. Bu rakam tüberkülozdan ölenlerin sayısına yaklaşırken, HIV’ye bağlı ölümleri geçmişti.

Önümüzdeki Kasım ayının başlarında Brezilya’nın São Paulo kentinde DSÖ ve ortakları Dünya Hepatit Zirvesini toplayacaklar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb