ÜST MENÜ

DSÖ Suriye’de kimyasal silah kullanılması haberleriyle alarma geçti

Fotoğraf: UNHCR/Bassam Diab

Fotoğraf: UNHCR/Bassam Diab

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye’nin İdlib kentinde Kahn Shaykhun bölgesine yapılan saldırıda yüksek seviyede zehirli kimyasalların kullanıldığına dair haberler nedeniyle alarma geçti.

Saldırı ile ilgili bir açıklama yayınlayan DSÖ bölgede bulunan ve yaralıları tedavi eden ortaklarından aldıkları bilgilere göre 70 kişinin saldırıda öldüğünü ve yüzlerce kişinin saldırıdan etkilendiklerini kaydetti. Açıklamada İdlib’deki doktorların hastaların nefes alma zorluğu ve boğulma belirtileri taşıdıklarını çoğunluğunun da kadınlar ve çocuklar olduğunu bildirdiklerini kaydetti.

DSÖ Sağlık Acil Durumları Programı İcra Direktörü Dr. Peter  Salama “İdlib’den gelen görüntüler ve haberler beni şok, üzüntü ve kızgınlık içinde bıraktı. Bu tür silahlar uluslararası hukuk tarafından yasaklanmıştır çünkü bunlar hoş görülemeyecek barbarlığı temsil ederler” ifadesini kullandı.

DSÖ açıklamasında Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığına dair haberlerin ilk olarak 2012 yılında ortaya çıktığı ve sıklıkla tekrarlandığı belirtildi. İdlib’de yaşanan en son olayın ise 2013 yılında Ghouta’da yaşanandan bu yana en korkuncu olduğu kaydedildi.

DSÖ bölgedeki hastanelerin kapasitesinin sınırlı olduğunu ve bazılarının da saldırılardan hasar gördüğünü belirtti. Bölgedeki Al Rahma Hastanesinin saldırıdan hemen sonra hastaları kabul etmesinin ardından hasar aldığı için işlev göremediği, Ma’ara Hastanesinin ise daha önce aldığı hasar nedeniyle çalışmadığını kaydetti.

Açıklamada çok sayıda hastanın Türkiye’ye sevk edildiği, Türkiye’deki DSÖ yetkililerinin İdlib’teki sağlık çalışanları ile teşhis ve tedavi konusunda devamlı olarak temas halinde oldukları, ve DSÖ’nün Türkiye’den İdlib’e ilaç gönderdiği belirtildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb