ÜST MENÜ

DSÖ’den Dünya Kanser Gününde çağrı: Önleyici adımlar, erken teşhis ve tedavi imkanları dünya genelinde yaygınlaştırılmalı

Fotoğraf: BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) nükleer enerjinin insan sağlığı için kullanımı alanında da çalışmalar yürütüyor

Fotoğraf: BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) nükleer enerjinin insan sağlığı için kullanımı alanında da çalışmalar yürütüyor

Kanser, küresel seviyede en yaygın olarak görülen ve en çok ölüme yol açan hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl dünya genelinde 14 milyon kişiye kanser teşhisi konurken, 8 milyon kişi de kanser bağlantılı nedenlerden yaşamını yitiriyor. Uzmanlar gelecek 20 yıl içinde kanser vakalarında yüzde 70’e varacak artışlar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Her yıl 4 Şubat’ta kutlanan Dünya Kanser Günü ile de kanserle mücadele alanında farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Bu yılki etkinliklerde kanser ile mücadelede ve tedavide nükleer teknolojilerin önemine vurgu yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Birçok kanser türü tedavi edilebilir

BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, kanser vakalarının yüzde 30 ila 50’sinin risk faktörlerinin azaltılması ve tıbbi bilgiye dayanan önleyici tedbirlerin alınması yoluyla önlenebileceği belirtildi.

DSÖ verilerine göre, söz konusu risk faktörleri arasında sigara ve tütün mamulleri kullanımı; aşırı kilolu olmak ve obezite, meyve ve sebzenin az tüketildiği sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, alkol tüketimi, HPV gibi cinsel yoldan bulaşan hastalıklar, hepatit B gibi kanserojen hastalıklar, iyonlaştırıcı ve ultraviyole radyasyon, şehirlerdeki hava kirliliği, kapalı alanlarda (ısınmak için ve mutfakta) katı yakıt kullanımı yer alıyor.

Sigara ve tütün kullanımı tek başına en fazla kanser vakasına ve kanserden ölüme neden olan risk faktörleri arasında yer alıyor. Dünya genelinde kanser nedenli ölümlerin yüzde 22’sinin sigara ve tütün kullanımına bağlı olduğu belirtiliyor.

Kanserle mücadelede erken teşhis ve kanserli hastaların takibinin önemli olduğu vurgulanıyor.

DSÖ açıklamasına göre, sigara ve tütün kullanımının sonlandırılmasına ilave olarak HPV ve hepatit B aşılarının yaptırılması, meslek hastalıklarına karşı önlemler alınması, iyonlaştırıcı ve ultraviyole radyasyondan uzak durulması gibi risk faktörlerini azaltıcı yaklaşımların kanseri önleyici adımlar arasında yer aldığı belirtiliyor.

DSÖ, erken teşhis halinde birçok kanser türünün tedavi edilebilir olduğunu vurguluyor.

DSÖ’den yapılan açıklamada, erken teşhis halinde kanser tedavisinin başarılı olma ihtimalinin arttığı belirtiliyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb