ÜST MENÜ

Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Gününde BM toprağın gerçek değerine dikkat çekti

Fotoğraf: Bol, Çad, UNICEF/Patricia Esteve

Fotoğraf: Bol, Çad, UNICEF/Patricia Esteve

Dünya çapında çölleşmeyle mücadele eden Birleşmiş Milletler toprağın sonsuz bir kaynak olmadığını, toprağın her günkü yaşamımızdaki rolünü hiçe saymanın gıda ve su kaynaklarını, biyolojik çeşitliliği ve hepimizin güvenliğini tehdit ettiğini bildirdi.

BM Çölleşmeyle Mücadele Konvansiyonu (UNCCD) Başkanı Monique Barbut 17 Haziran Dünya Kuraklık ve Çölleşmeyle Mücadele Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada herkesin toprağın gerçek değerinin farkına varması gerektiğini söyledi.

Barbut “Yiyeceklerinizi, giyeceklerinizi, hangi taşıtı kullanacağınızı seçerken seçiminizin toprağa etkisini düşünün” dedi.

Barbut, “Tüketme, üretme, çalışma ve birlikte yaşama şeklimizi mevcut ya da gelecek sosyal, ekonomik ya da çevresel güvenliğimizi tehlikeye atmadan, her şeyin dayandığı toprağı tehlikeye atmadan dönüştürelim” ifadesini kullandı.

Spekülatif arazi alıp satma, plansız şehirleşme, sürdürülebilir olmayan tarım ve aşırı tüketim ekonomik kazanım sağlasa da bu tür ileriyi görmeyen uygulamalar sonunda toprakların sürdürülebilir olarak kullanılmaması nedeniyle erozyona ve çok önemli ekosistem hizmetlerinin yok olmasına neden oluyor.

UNCCD verilerine göre bu yanlış uygulamalar nedeniyle son 30 yılda Dünya’nın kullanılabilir topraklarının üçte biri ciddi oranda erozyona uğradı. Her yıl ekilebilir 75 milyar ton toprak kaybediliyor.

UNCCD sürdürülebilir toprak yönetimine herkesin katkı yapabileceğini ve herkesin bundan fayda sağlayabileceğini söylüyor. Çiftçiler akıllı tarım yöntemleriyle daha az tarım ilacı kullanıp daha çok ürün elde edebilir. Politika belirleyiciler ve toprak yöneticileri sürdürülebilir toprak idaresine yatırım yapabilir, tüketiciler organik ve adil ticaret ürünlerini tercih edebilir.

17 Haziran 1994 yılında BM Genel Kurulu tarafından erozyona ve BM Çölleşmeyle Mücadele Konvansiyonunun (UNCCD) uygulanmasına dikkat çekmek amacıyla Kuraklık ve Çölleşmeyle Mücadele Günü olarak ilan edilmişti. Konvansiyon çevre ve kalkınmayı sürdürülebilir toprak yönetimine bağlayan tek uluslararası bağlayıcı anlaşma olma özelliğini taşıyor.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb