ÜST MENÜ

Dünya Okyanuslar Gününde Hokule’a derin deniz kanosu New York’taydı

Genel Sekreter Ban Ki-moon Hôkûle’a’nın New York’a gelişinde yapılan törende konuşuyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Genel Sekreter Ban Ki-moon Hôkûle’a’nın New York’a gelişinde yapılan törende konuşuyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Geleneksel Polinezya derin deniz kanosu ile dünya çevresini okyanuslarımızı korumanın önemine dikkat çekmek amacıyla geleneksel yöntemlerle dolaşmakta olan Hôkûle’a mürettebatı Dünya Okyanuslar Gününde (8 Haziran) BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile buluştu.

New York’ yapılan törende konuşan Ban, “Sizin bu seyahatiniz ada insanlarının gücünün bir göstergesidir. Sizler ada kültürünün dayanıklılığını ve ada bilgeliğinin değerini gösterdiniz” dedi.

Polinezya Seyahat Topluluğu tarafından organize edilen yolculuk  2014 yılında Hawai’de başladı. Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek yolculukta 85 liman, 26 ülke ve toplam 47 bin deniz mili katedilecek.

Ban 2014 yılında Kalkınmakta olan Küçük Ada Devletleri Konferansı sırasında Hôkûle’a mürettebatı ile Samoa’nın başkenti Apia’da biraraya gelmişti. Ban derin deniz kanosuna çıkmış ve mürettebata içinde “Bu küresel misyonunuz bana ilham veriyor. Siz dünyanın çevresini dolaşırken ben de hepimizin ortak hedefi olan daha sürdürülebilir bir gelecek ve herkes için onurlu bir yaşam adına daha çok dünya liderini seferber etmek için çalışacağım” yazan bir notu şişe içinde vermişti.

Aynı şişe 8 Haziran günü mürettebatın tüm dünyadan topladığı okyanusları koruma adına deklarasyonlar ile birlikte Ban’a geri verildi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb